Imunizacija je jedno od najvećih dostignuća medicine: Zajednička odgovornost za zdraviju budućnost

Imunizacija je jedno od najvećih dostignuća medicine i javnog zdravstva. Vakcinacija u praksi znači siguran način da se naš organizam nauči odbrani od zaraznih oboljenja. Zahvaljujući vakcinama, bolesti koje su nekada odnosile na hiljade života – poput poliomijelitisa (dječija paraliza), difterije, rubeole (crljenac, crvenka) ili morbila (male boginje, ospice, krzamak) – danas su gotovo u potpunosti eliminisane ili su pod kontrolom u mnogim dijelovima svijeta. Vakcine su doslovno promijenile tok istorije, te godišnje spase između 3 i 5 miliona života.
U Bosni i Hercegovini, vakcinacija je obavezna protiv deset zaraznih bolesti, a Program imunizacije se provodi u skladu s posljednjim naučnim saznanjima i međunarodnim standardima. Kolektivni imunitet je ključan za zaštitu zajednice. Kada je dovoljno ljudi vakcinisano, širenje bolesti se zaustavlja, a na taj način se štite i oni koji zbog opravdanih zdravstvenih razloga ne mogu primiti vakcinu. Zbog toga, imunizacija nije samo individualna odluka, već čin odgovornosti prema zajednici. Zbog toga zabrinjava činjenica da je obuhvat vakcinacije posljednjih godina ispod ciljnog, posebno kada je riječ o MRP vakcini (morbili, rubeola, parotitis (zaušnjaci)). I iako se u prošloj godini bilježi porast broja vakcinisane djece nakon pojave epidemije i nakon pojačanih aktivnosti na dopunskoj imunizaciji i podizanju svijesti građana o važnosti imunizacije od strane Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo, Doma zdravlja i Zavoda za javno zdravstvo, još uvijek ne možemo biti zadovoljni. To nas sve zajedno stavlja pred izazov – kako obnoviti povjerenje u vakcine?
Za zdravstveni sistem vakcinacija predstavlja prevenciju, a ne liječenje. To je ulaganje u budućnost – u zdravlje djece, obrazovanje bez prekida, ekonomsku stabilnost i bolje ishode liječenja. Svaka vakcina je zaštita, ali i pokazatelj društvene odgovornosti.
Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo kontinuirano i predano radi na unaprijeđenju imunizacije – kroz edukaciju zdravstvenih radnika, saradnju s domovima zdravlja, promociju kroz škole i vrtiće, informisanje roditelja i borbu protiv dezinformacija.
Koliko znamo o vakcinama – i zašto neki i dalje izostaju s imunizacijom?
Povodom Svjetske sedmice imunizacije, uz ovogodišnji slogan “Imunizacija za sve”, želimo čuti i vaše mišljenje – jer bez vas nema uspješne imunizacije.
Potrebna nam je vaša pomoć i zbog toga provodimo kratku anonimnu anketu kako bismo bolje razumjeli stavove građana o vakcinaciji i otkrili moguće razloge slabog obuhvata u našem Kantonu. Na taj način mi možemo pomoći na način da se naše aktivnosti usmjere prema onima kojima je to potrebno.
Odgovaranje na anketu traje manje od 2 minute, a svaki odgovor će nam pomoći.
Kliknite na link, popunite anketu i podijelite je sa drugima.