Zuckerberg pozvao SAD da zaštiti američke tehnološke kompanije od EU kazni
Direktor Meta korporacije Mark Zuckerberg izjavio je u da bi vlada SAD-a pod novim predsjednikom Donaldom Trumpom trebala intervenisati kako bi spriječila Europsku uniju u izricanju kazni američkim tehnološkim kompanijama zbog kršenja antimonopolskih pravila i drugih prekršaja.
“Mislim da je strateška prednost Sjedinjenih Država to što imamo neke od najjačih kompanija na svijetu, i smatram da bi dio strategije SAD-a trebao biti njihova zaštita”, rekao je Zuckerberg u emisiji “The Joe Rogan Experience”.
Dodao je kako vjeruje da Trump, kao novi predsjednik, podržava taj pristup. “Mislim da on jednostavno želi da Amerika pobjeđuje”, izjavio je Zuckerberg.
Kazne vrijedne više milijardi dolara
Zuckerberg je kritikovao EU zbog kazni koje su američkim tehnološkim gigantima izricane tokom posljednje dvije decenije, navodeći da su ukupno iznosile “više od 30 milijardi dolara”. U novembru prošle godine, Meta je kažnjena s 797 miliona eura zbog kršenja antimonopolskih pravila EU-a, što je uključivalo nametanje nepravednih uslova za pružatelje oglašivačkih usluga.
On je takve kazne nazvao “skoro jednake tarifom” na američke tehnološke kompanije, kritikujući administraciju predsjednika Joea Bidena zbog nedjelovanja.
“Da je neka druga zemlja remetila industriju koja nam je važna, američka vlada bi vjerovatno pronašla način da izvrši pritisak”, rekao je. “Ali ovdje smo dobili potpuno suprotan rezultat – američka vlada je predvodila napade na kompanije, što je EU-u dalo slobodne ruke da radi što hoće s američkim firmama”.
Promjene u Meta politici
Pojavljivanje Zuckerberga na Roganovom podcastu dolazi svega nekoliko dana nakon što je najavio kraj Meta programa za provjeru činjenica, prelazeći na model “bilješki zajednice” (community notes). Ovaj potez mnogi tumače kao pokušaj da se kompanija približi Trumpovoj administraciji, koja je ranije kritikovala politiku moderiranja sadržaja kao cenzuru s lijevim političkim naglaskom.
Meta je u petak također objavila da ukida programe za rasnu raznolikost, jednakost i inkluziju (DEI), navodeći promjene u “pravnom i političkom pejzažu” kao ključan faktor, prenosi Politico.