Zbog političke nestabilnosti pale berze u Njemačkoj - šta očekuje zemlju u idućim danima

Ilustracija/ Pexels/

Ilustracija/ Pexels

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nakon što je Friedrich Merz u prvom krugu glasanja u Bundestagu danas odbijen za poziciju kancelara Njemačke, politička nestabilnost koja je nastala uslijed tog neuspjeha odmah je imala utjecaj na njemačko tržište kapitala. Berze su reagovale padom, a njemački berzanski indeks (DAX) doživio je značajan pad, što ukazuje na zabrinutost investitora zbog političke nesigurnosti u zemlji. Ova reakcija tržišta bila je očekivana jer su mnogi analitičari smatrali da će izbor Merza donijeti stabilnost, no trenutna situacija stvorila je sumnju u budući politički razvoj Njemačke.

Iako su predstavnici CDU-a i SPD-a već proslavili imenovanje nove vlade, prvi krug glasanja predstavljao je šok i otrežnjenje, jer je Merz dobio samo 310 glasova, dok je za imenovanje bilo potrebno 316. Umjesto očekivanog početka stabilne koalicije, situacija se drastično promijenila.

Prema njemačkom Ustavu, nakon neuspjelog izbora, slijedi novo glasanje unutar 14 dana, a prema prvim informacijama iz medija, to bi moglo biti već u petak. U drugom krugu glasanja Merzu će biti ponovno potrebno 316 glasova za izbor, a ukoliko i tada ne uspije, treći krug predviđa jednostavnu većinu, što znači da bi pitanje političke stabilnosti moglo postati još kompleksnije. Ako i u trećem krugu izostane podrška, postavlja se pitanje da li bi Merz uopće dobio treću priliku, a još važnije – koliko bi koalicija, koja tek treba započeti svoj politički put, bila politički stabilna.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Do tada, prema Ustavu, Olaf Scholz ostaje na poziciji vršioca dužnosti kancelara, a svi ministri iz njegovog saziva ostaju na funkcijama. Ovaj pravni okvir omogućava da zemlja nastavi funkcionirati, iako s političkom nesigurnošću. Kako piše FAZ, Scholz bi tek nakon eventualnog izbora Merza trebao dobiti otpusnu potvrdu od saveznog predsjednika Steinmeiera.

Reakcije šokiranih zastupnika u Bundestagu jasno pokazuju da je ovakva situacija bila neočekivana, jer je ovo prvi put u historiji Savezne Republike Njemačke da kancelar nije izabran u prvom krugu glasanja. Ovo nagovještava turbulentne dane pred njemačkim političarima, koji će morati preispitati svoje međusobne odnose i raspodjelu funkcija kako bi što prije došli do političkog dogovora.

Istovremeno, politička nesigurnost u zemlji imala je trenutne ekonomske posljedice. Berze u Njemačkoj, koje su prethodnih dana reagirale pozitivno na optimistične prognoze o stabilnoj vladi, odmah su pale nakon što je Merzov izbor propao. Investitori su pokazali zabrinutost zbog neizvjesnosti u vezi s političkim procesima i mogućnosti odgode formiranja vlade. Ovaj pad na berzi samo je dodatno potvrdio da politička stabilnost ima direktan utjecaj na ekonomske procjene i povjerenje na tržištu.

U narednim danima, Njemačka će biti suočena s političkim izazovima koji mogu imati dugoročne ekonomske posljedice, kako za zemlju, tako i za šire europsko tržište. S obzirom na važnost Njemačke u evropskoj i globalnoj ekonomiji, mnogi analitičari će pažljivo pratiti političke događaje u Berlinu, nadajući se da će brzo doći do rješenja koje će vratiti stabilnost na političku scenu i tržište.