Zatišje pred buru: La Niña završila nakon tri slaba mjeseca, evo šta to znači za prognozu u Evropi?

Proljeće ilustracije/Damir Deljo
Foto: Damir Deljo/Oslobođenje
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Studije pokazuju da La Niña često uzrokuje veću štetu u usporedbi s El Niñom ili neutralnim uvjetima – prošle godine izazvala je suše, nestašice hrane i smrtonosne vrućine u više dijelova svijeta. 

Zemlja u neutralnoj fazi ENSO ciklusa

Prirodni klimatski fenomen La Niña, hladnija “sestrinska pojava” poznatijeg i toplijeg El Niña, povučen je nakon svega tri mjeseca prisutnosti. Pojavila se početkom januara, kasnije nego što su prognozirali klimatolozi, a prema podacima američke Nacionalne agencije za ocean i atmosferu (NOAA), bila je izrazito slaba.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Sada je planeta ponovno ušla u neutralnu fazu ENSO ciklusa (El Niño–Southern Oscillation), što znači da ni La Niña ni El Niño trenutno ne utječu snažno na globalne vremenske obrasce. Ta je faza obično najstabilnija od tri moguća stanja ENSO-a, ali istovremeno otežava izradu dugoročnih vremenskih prognoza, jer nema jasnog klimatskog signala koji bi „gurao“ vrijeme u jednom pravcu.

Bez La Niñe – vremenske prognoze nesigurnije

La Niña predstavlja nepravilno hlađenje površinskih voda u središnjem dijelu ekvatorijalnog Tihog oceana, što mijenja obrasce padavina, tlakova i temperatura diljem svijeta. Uobičajeno donosi:

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Više atlantskih uragana

- Sušnije uvjete na jugu i zapadu SAD-a

- Vlažnije vrijeme u jugoistočnoj Aziji i južnoj Africi

Ipak, ove godine La Niña neće imati značajan utjecaj, što znači da će globalni vremenski obrasci biti manje predvidivi. Štoviše, studije pokazuju da La Niña često uzrokuje veću štetu u usporedbi s El Niñom ili neutralnim uvjetima – prošle godine izazvala je suše, nestašice hrane i smrtonosne vrućine u više dijelova svijeta, prenosi Euronews.

Utjecaj na Europu: Sve ovisi o Pacifiku i Sjevernom Atlantiku

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Europi su učinci La Niñe najuočljiviji tijekom zime, i to kroz tzv. telekonekcijske mehanizme – sustave u kojima atmosferske promjene na jednoj strani planeta utječu na drugu. Ključno je razlikovati gdje se točno hlađenje u Tihom oceanu događa:

- Ako se najhladnija voda javlja u istočnom Pacifiku (EP), to često dovodi do blokirajućih anticiklona nad zapadnom Europom, rezultirajući sušnim i hladnijim zimama.

- Ako se zahlađenje događa u središnjem Pacifiku (CP), dolazi do pojačanog mlaznog toka, više ciklona i vlažnijih, blažih zima u zapadnoj Europi – što podsjeća na pozitivnu fazu sjevernoatlantske oscilacije (NAO).

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

No meteorolozi upozoravaju da ENSO nije jedini igrač – stratosferski vjetrovi, konvekcija nad Indijskim oceanom i varijacije NAO-a također snažno utječu na europsko vrijeme.

Neutralno, ali rekordno vruće?

Iako je ENSO ciklus trenutno neutralan, to ne znači da će godina biti stabilna ili blaga. Prema britanskom Met Officeu, 2025. bi mogla ući među tri najtoplije godine ikada zabilježene. Mart 2025. već je proglašen najtoplijim u hitoriji Europe, što upućuje na potencijalno opasne toplinske valove i veći rizik od požara ovog ljeta.