Zašto „treba zadržati bliske odnose s Kinom“

Komentar: Zašto "treba zadržati bliske odnose sa Kinom"Autor: Kineska medijska grupa/
Foto: Kineska medijska grupa
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

„Ove godine obilježava se 30. godišnjica otkako je Qualcomm ušao na kinesko tržište. Zajedno smo svjedočili kako je Kina od sljedbenika postala globalni lider u oblasti mobilnih komunikacija“, rekao je jučer Meng Pu, direktor kineske podružnice američke kompanije Qualcomm, koji je prisustvovao 16. Ljetnjem Davosu. Forum je ove godine bio posvećen zelenom razvoju i dekarbonizaciji – temama koje oslikavaju najvažnije svjetske ekonomske trendove.

Ljetnji Davos već godinama unosi novu energiju u Svjetski ekonomski forum. Ovogodišnji je održan od 24. do 26. juna u kineskom gradu Tjenđinu i privukao je oko 1.800 gostiju iz više od 90 zemalja i regija. Broj učesnika oborio je rekord, a održano je gotovo 200 panela. „Mnogi međunarodni poduzetnici se nadaju da će investirati u Kinu i očekuju produbljivanje trgovinske saradnje s Kinom“, rekao je direktor Svjetskog ekonomskog foruma Børge Brende.

Trenutno se međunarodna ekonomska i trgovinska situacija mijenja. Unilateralizam, protekcionizam i geopolitički sukobi rastu. Svjetska ekonomija suočava se s „carinama i ratovima“. Potrebna je konstruktivna akcija radi unapređenja međunarodne ekonomske i trgovinske saradnje. Kineska strana je iznijela tri prijedloga: nesuglasice se trebaju rješavati ravnopravnim pregovorima, zajednički interesi štititi kroz obostrano korisnu saradnju, a postignuća ostvarivati širenjem saradnje. Učesnici su ocijenili da „kineski prijedlog“ ne odražava samo stanje integriranog razvoja globalne ekonomije, nego pokazuje i kinesku odgovornost za dijeljenje rezultata razvoja.

Pored ideja, potrebna je i akcija. „U Kini postoji ogromno potrošačko tržište.“ „Kina ima snažnu industrijsku osnovu.“ „Inovacije se događaju svakodnevno. Nove industrije i tehnologije brzo napreduju.“ „Poslovno okruženje stalno se poboljšava“… Učesnici foruma istaknuli su da će Kina predstavljati trajan i novi zamah za svjetsku ekonomiju i multinacionalne korporacije.

Tržište u Kini trenutno se stalno širi i podiže kvalitet, stvarajući dodatni prostor za međunarodnu ekonomsku i trgovinsku saradnju. Godišnja potrošnja premašuje 50 biliona juana, godišnje investicije premašuju 50 biliona juana, a godišnji uvoz premašuje 20 biliona juana.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Direktor Haleona u Kini, Sanders, naglasio je da sve brojnija srednja klasa, starenje populacije i veći fokus na zdravlje potvrđuju vitalnost kineskog tržišta. Njegova kompanija je nedavno preuzela kinesko-američku firmu SmithKline, što pokazuje stratešku orijentaciju prema Kini.

Kineske inovacije, posebno u oblasti umjetne inteligencije, sve više privlače globalne resurse. Stručnjaci naglašavaju da AI tehnologije mogu ubrzati istraživanje i razvoj materijala i do 1.000 puta. Qualcomm, na primjer, zajedno s kineskim partnerima razvija AI telefone, računare i pametne naočale.

„Na osnovu našeg iskustva u Kini u proteklih 30 godina, sigurni smo u daljnje investicije, posebno u istraživanje i razvoj novih tehnologija“, izjavio je Zhang Shengli, direktor kineske podružnice njemačke kompanije SEW.

Prema najnovijim podacima, u Kini je u prvih pet mjeseci ove godine osnovano više od 24.000 stranih kompanija – što predstavlja rast od 10,4 posto. Globalni igrači poput Goldman Sachsa i J.P. Morgana povećali su svoje prognoze kineskog rasta za 2025. godinu.

Kako je istaknuo bivši britanski premijer Tony Blair: „Treba zadržati bliske odnose s Kinom.“

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Autor: Kineska medijska grupa