Zašto Izrael napada Siriju? Netanyahu naredio zračne napade, poginulo 200 ljudi

Smoke rises after Israeli strikes on Syria's defense ministry in Damascus, according to Al Jazeera TV, in Damascus, Syria July 16, 2025. REUTERS/Khalil Ashawi/Khalil Ashawi
Foto: Napadi na Damask/REUTERS/Khalil Ashawi
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Današnji izraelski zračni napadi na Damask uslijedili su nakon izbijanja oružanih sukoba između druske milicije i sunitskih beduinskih skupina u južnoj Siriji, koji su započeli tokom vikenda. Najteži sukobi odvijaju se u gradu Sweida, koji ima većinski drusko stanovništvo.

Ozbiljniji sukobi su počeli u nedjelju, dva dana nakon što je navodno otet jedan druski trgovac na putu između Sweide i Damaska. Jučer je, nakon dvodnevnih sukoba, izraelska vojska potvrdila da je izvela napade na sirijske vladine snage u blizini Sweide. Izrael tvrdi da su te snage učestvovale u napadima na Druze.

Sirijske snage optužene su da su napadale drusku zajednicu, iako Damask službeno nije odgovorio na te konkretne optužbe. Vlada je u više navrata poručila da su njihove jedinice prisutne u regiji kako bi „vratile red“ te je osudila nasilje nad Druzima, prenosi Index.hr.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Premijer Izraela Benjamin Netanyahu izjavio je da je naredio zračne udare na „snage i oružje“ u tom području jer je sirijska vlada „planirala da ih upotrijebi protiv Druza“. Izrael tvrdi da djeluje isključivo radi zaštite druske manjine u Siriji, dok sirijska strana osuđuje izraelsko uplitanje i smatra ga kršenjem suvereniteta.

Prema podacima promatračke grupe Syrian Observatory for Human Rights sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu, u sukobima koji su počeli u nedjelju poginulo je najmanje 200 ljudi.

Druzi su vjersko-etnička zajednica nastala u 11. stoljeću kao heterodoksna islamska grana, s elementima neoplatonizma i gnosticizma. Danas su manjina u Siriji, Libanonu i Izraelu, ali u regiji Sweida čine većinsko stanovništvo.

Zbog zatvorene strukture i tradicije služenja vlasti, često se nalaze usred političkih sukoba. U Izraelu imaju visok status, pri čemu značajan broj Druza služi u vojsci, dok u Siriji često traže veća prava i autonomiju, što ih čini metom režimskih mjera.