(VIDEO) Šta bi značilo zatvaranje Hormuškog moreuza: Svaka tačkica "vrijedi" 3.000 kamiona

Promet kroz Hormuški moreuz/Screenshot/

Promet kroz Hormuški moreuz/Screenshot/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Od kada je počeo sukob, prvo između Izraela i Irana, a potom i SAD-a i Irana, govori se o mogućem zatvaranju Hormuškog moreuza. Radi se o uskom morskom prolazu koji spaja Persijski i Omanski zaliv. S obzirom da je Persijski zaliv "slijepa ulica", Hormuški moreuz i Omanski zaliv predstavljaju zapravo jedinu vezu Persijskog zaliva sa ostatkom svijeta.

Iz Persijskog zaliva kreću tankeri sa naftom pet od deset najvećih svjetskih proizvođača "crnog zlata" i prekid saobraćaja kroz Hormuški moreuz bi značilo da sva ta nafta neće doći na globalno tržište. Doduše, postoji alternativa, a to je prevoz nafte cestovnim putem do najbliže luke. Međutim, to bi enormno poskupilo prevoz, jer bi za prevoz nafte sa samo jednog tankera trebalo oko 3.000 kamiona cisterni.

Uran može u potpunosti kontrolisati prolaz kroz ovaj moreuz. Uostalom, već su najavili mogućnost postavljanja podvodnih bombi u moreuz, što bi ga potpuno zatvorilo. Predviđanje šta bi to značilo za svjetsku ekonomiju dao je ekonomski analitičar Eldar Dizdarević, uz visdeo kojim je pokazano kretanje brodova kroz moreuz, uz napmenu da svaka crvena tačkica predstavlja jedno plovilo.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Nakon američkog nelegalnog napada na Iran, iranski dužnosnici najavljuju zatvaranje Hormuškog moreuza. To će naravno uticati na sve ljude širom svijeta, pa čak I na ovim našim prostorima. Evo kratkog podsjetnika šta je Hormuški moreuz I zašto je on važan. Hormuški moreuz je uzak vodeni pojas koji povezuje Perzijski zaliv sa ostatkom svijeta. To je najvažniji energetski koridor na svijetu, za koji ne postoji alternativni put. Pet od deset najvećih svjetskih proizvođača nafte - Saudijska Arabija, Iran, Irak, Ujedinjeni Arapski Emirati i Kuvajt - izvoze svoju naftu i prirodni plin tim putem.

Prema US Energy Information Administration, više od 40 posto globalnog izvoza nafte (oko 21 miliona barela) dnevno prolazi kroz moreuz, koji je na najužem dijelu širok samo 32 kilometra. To je više od 1,5 milijardi dolara vrijedne nafte svaki dan. I to ne uzimajući u obzir ogromnu količinu LNG - oko 33 posto dnevnog svjetskog izvoza - i druge robe koja prolazi moreuzom.

“Teško je precijeniti važnost Hormuškog moreuza za globalnu ekonomiju. Kad bi netko poremetio prolaz kroz Hormuz, to bi odmah izazvalo globalni ekonomski haos jer bi cijene energije skočile u nebo”, kaže američki ekonomski analitičar Nick Giambruno. Zahvaljujući svojoj nadmoćnoj geografiji i velikoj stručnosti u nekonvencionalnom i asimetričnom ratovanju, Iran može zatvoriti moreuz, a da niko tu ne može puno učiniti, dodaje on, ističući da analitičari vjeruju da bi američkoj vojsci trebalo nekoliko mjeseci da ga ponovno otvore, ali da niko zapravo ne zna da li bi takvo otvaranje na kraju bilo i uspješno.

Iran je bio kristalno jasan da će zatvoriti moreuz u slučaju da ga Izrael ili SAD napadnu. Drugim riječima, Iran drži nož pod grlom globalne ekonomije. SAD su nastojale svrgnuti doslovno svaku iransku vladu od revolucije 1979. godine. Iranska kontrola nad Hormuškim moreuzom uvijek je bila velika prepreka američkim ambicijama - i za promjenu režima i za planove invazije. No, evo narandžasti američki “mirotvorac” je učinio i taj korak.

Tokom prvog naftnog šoka 1973. godine oko 5 miliona barela uklonjeno je sa globalnog tržišta nafte, što znači da je oko 9 posto globalnog snabdijevanja izostalo. Tokom drugog naftnog šoka izostalo je oko 6 posto snabdijevanja, a tokom trećeg oko 7 posto. Kad bi Iran danas zatvorio Hormuz, to bi uklonilo ogromnih 21 milion barela nafte sa globalnog tržišta.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Danas je globalna proizvodnja nafte približno 94 miliona barela dnevno, što znači da bi oko 22 posto globalnog snabdijevanja nafte moglo izostati. “To bi bio najveći šok u snabdijevanju naftom koji je svijet ikada vidio. Kod prvog naftnog šoka cijene nafte su porasle četiri puta. Sličan potez danas bi mogao podići cijena nafte iznad 300 dolara po barelu. Međutim, smatram da je to konzervativna procjena”, zaključuje Giambruno.

Video pokazuje dnevni prolaz brodova kroz Hormuški moreuz na dan 13. juni 2025. godine. Video je preuzet od Kpler Institute, objavio je Dizdarević.

Vrijedi napomenuti da se cijene sirove nafte danas kreću ispod 70 dolara po barelu.