(VIDEO) Situacija u Gruziji došla do usijanja: Zbog obustavljanja pregovora s EU izbili sukobi

gruzija, neredi, protestiRFI/
Foto: RFI
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Hiljade demonstranata izašle su 7. decembra na ulice glavnog grada Gruzije, Tbilisija, protestujući protiv nasilnog obračuna policije s okupljenima prethodne noći. Demonstracije su izbile nakon odluke vlade, koju kritičari optužuju za puzajući autoritarizam i ponovno okretanje zemlje Rusiji, da obustavi pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji.

Mnogi demonstranti zahtijevali su oslobađanje osoba uhapšenih na prethodnim protestima. Policija je izvijestila da je prethodne noći uhapšeno 48 ljudi.

Sukobi su eskalirali 6. decembra kasno navečer, kada su specijalne snage počele rastjerivati okupljene ispred zgrade parlamenta na Rustaveli aveniji. Među uhapšenima su član opozicione partije Girchi (Više slobode) i vijećnik Tbilisija, Tsotne Koberidze, kao i jedna mlada žena koja je mirno stajala ispred policijskog kordona.

Novinari koji prate velike antivladine proteste u Gruziji kažu da su namjerno bili na meti sigurnosnih snaga, a mnogi su izvijestili da su ih tukli i da im je potrebna hospitalizacija.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Demonstranti su optužili vlasti za represiju, a predsjednica Gruzije Salome Zurabišvili pozvala je premijera Iraklija Kobahidzea da podnese ostavku, ističući da je potreban kompromis kako bi se zemlja vratila stabilnosti i demokratskim vrijednostima.

Protesti su dodatno pojačani odlukom vladajuće stranke Gruzijski san da odloži pregovore o pridruživanju EU do 2028. godine. Mnogi građani smatraju da je to korak unazad za proevropski put zemlje.

Sigurnosne snage koristile su vodene topove, suzavac i silu, što je izazvalo povrede među demonstrantima, novinarima i članovima opozicije. Opozicija je osudila ove akcije kao masovni teror, dok su vlasti optužile demonstrante za nasilno ponašanje, podupirući te tvrdnje optužnicama protiv devet osoba za organizaciju i učestvovanje u grupnom nasilju.

Istaknuti opozicioni lideri pozivaju na nove izbore kako bi se obnovio demokratski legitimitet, dok međunarodni posmatrači situaciju opisuju kao ključni trenutak u borbi između autokratije i demokratije u Gruziji.