(VIDEO) Prvi put snimljena živa "riba dinosaur", pogledajte snimak

Tokom ekspedicije UNSEEN Expeditions istraživači su uspjeli snimiti prvog živog primjerka vrste celakanta u indonezijskom arhipelagu Maluku.
Radi se o vrsti poznatoj kao "riba dinosaur", za koju se dugo smatralo da je izumrla prije više od 70 miliona godina.
Ovo otkriće predstavlja značajan doprinos nauci i očuvanju morskih ekosistema, jer je riječ o prvom dokumentovanom susretu s indonezijskim celakantom (Latimeria menadoensis) u njegovom prirodnom staništu, 145 metara ispod površine.
Celakanti su dugo smatrani "živim fosilima". Fosili ove skupine riba datiraju unazad više od 400 miliona godina, davno prije pojave dinosaura. Smatralo se da su izumrli sve do 1938. godine, kada je kod obale Južne Afrike pronađen živi primjerak. Taj događaj proglašen je jednim od najvećih otkrića biologije 20. stoljeća.
Iako su poznate samo dvije vrste živih celakanata, jedna iz zapadnog Indijskog okeana i druga iz Indonezije, obje su na crvenom popisu IUCN-a: zapadnoindijski celakant je "kritično ugrožen", a indonezijski "ranjiv".
Snimci koje je zabilježio ronilac i istraživač Alexis Chappuis predstavljaju historijski trenutak, jer je prvi put dokumentovan živi primjerak indonezijskog celakanta u prirodnom okruženju. Ekspedicija je koristila napredne sisteme za disanje kako bi zaronila na dubine veće od 120 metara, a sama opažanja su trajala svega nekoliko minuta, nakon čega su uslijedili sati dekompresije.
Ovo otkriće potvrđuje postojanje pogodnih staništa za celakante u istočnim indonezijskim vodama te ukazuje na potencijalno širu rasprostranjenost ove vrste nego što se ranije mislilo. U naučnom radu objavljenom u časopisu Nature, Chappuis upozorava da je još prerano govoriti o zasebnoj populaciji celakanata u arhipelagu Maluku, ali ističe da je malo vjerovatno da na tako širokom području živi samo jedan jedini primjerak.
- Naša najnovija opažanja, zajedno s istraživanjima mezofotskih koraljnih ekosistema arhipelaga Maluku, potvrđuju ne samo prisustvo Latimerie, već i postojanje pogodnih staništa za ovu drevnu ribu, piše Chappuis.
Otkrivena staništa u dubokim koraljnim grebenima još su jedan podsjetnik na nužnost zaštite osjetljivih i ugroženih vrsta koje žive daleko od ljudskih pogleda, ali koje sve više ugrožavaju klimatske promjene, ribolov i druge ljudske aktivnosti.
Chappuis također vjeruje da će ovo otkriće otvoriti vrata neinvazivnim istraživanjima, poput prikupljanja DNK uzoraka od živih primjeraka bez potrebe za njihovim hvatanjem ili povređivanjem, što bi moglo pružiti dragocjene informacije o genetici i rasprostranjenosti celakanata u Indoneziji.
- Dokumentovanje ovih rijetkih riba u njihovom prirodnom staništu će, nadamo se, potaknuti lokalne i nacionalne vlasti na jačanje napora za očuvanje biodiverziteta, zaključio je istraživač, prenosi Index.hr.