(VIDEO) Istanbulski aerodrom ispisao historiju: Prvi u Evropi s tri istovremena polijetanja

 /
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U evropsku zračnu historiju upisano je novo poglavlje – istanbulski aerodrom postao je prvi na kontinentu, a drugi u svijetu, nakon Sjedinjenih Američkih Država, koji je uspješno realizirao tzv. simultanu nezavisnu trostruku operaciju pista.

U četvrtak tačno u 10 sati po lokalnom vremenu, tri putnička aviona Turkish Airlinesa poletjela su istovremeno sa tri različite piste – 34L, 35L i 36L. Pilotima se iz kontrolnog tornja simbolično obratio ministar saobraćaja i infrastrukture Turske Abdulkadir Uraloğlu i dao zeleno svjetlo:

"Polijetanje sa pista 34 lijevo, 35 lijevo i 36 lijevo je slobodno. Želimo vam sretan let. Počinjemo s istovremenim poletanjima i slijetanjima sa tri piste – prvi put u svijetu, osim SAD-a. Neka bude sretno".

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ceremoniji su prisustvovali predstavnici Turkish Airlinesa, uprava aerodroma, zvaničnici i novinari, a događaj je proglašen istorijskim korakom u razvoju turske i evropske avijacije.

Istanbul Airport, otvoren 2018. godine, već je izrastao u jedno od glavnih čvorišta međunarodnog saobraćaja. Samo u prošloj godini, opslužio je preko 80 miliona putnika i zauzeo drugo mjesto među evropskim, te sedmo među svjetskim aerodromima u kategoriji onih koji godišnje prevezu više od 40 miliona putnika.

Prema Eurocontrolovim podacima, u periodu od 7. do 13. aprila 2025. godine, ovaj aerodrom imao je u prosjeku 1.464 dnevna leta, čime je potvrđena njegova pozicija najprometnijeg aerodroma u Evropi.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Simultani rad tri piste rezultat je dvogodišnjih priprema koje su uključivale sigurnosne analize, simulacije, obuku osoblja i tehničku nadogradnju. U realizaciji projekta učestvovali su Generalna direkcija za državne aerodrome (DHMI), Direkcija za civilno vazduhoplovstvo (SHGM), Turkish Airlines i Eurocontrol.

Ministar Uraloğlu naglasio je da je riječ o naprednom sistemu koji koristi savremene radarske tehnologije, precizne navigacijske uređaje i sofisticirane protokole kontrole saobraćaja, uz automatizirane strukture koje predviđaju i optimiziraju tokove letova.

"Ovim potezom dodatno jačamo poziciju Istanbula kao centra svjetske avijacije i ubrzavamo ostvarenje vizije Turske kao globalnog saobraćajnog čvorišta", poručio je ministar.