Uzajamna korist Kine i Evrope

Neka odnosi Kine i Evrope budu uzajamno korisni i osvijetle cijeli svijet
Ove godine obilježavamo 50. godišnjicu uspostavljanja diplomatskih odnosa između Kine i Evropske unije, što predstavlja ključnu tačku u kinesko-evropskim odnosima, koja povezuje prošlost i otvara novu fazu. Prije 50 godina, starija generacija lidera iz Kine i Evrope, pokazavši izuzetnu političku hrabrost i dalekovidnu stratešku viziju, prevazišla je ideološke podjele i donijela historijsku odluku o uspostavljanju diplomatskih odnosa. Time su otvorena vrata saradnje i razmjene između Kine i Evrope, što je imalo dubok uticaj na međunarodni poredak. Kina i EU su 2001. uspostavile sveobuhvatno partnerstvo, a 2003. unaprijedile ga u sveobuhvatno strateško partnerstvo. Godine 2014. kineski predsjednik Xi Jinping imao je historijsku posjetu sjedištu EU, te je tad predložio izgradnju četiri glavna partnerstva: partnerstva za mir, za rast, za reformu i za civilizaciju.
Tokom proteklih 50 godina, saradnja između Kine i Evropske unije postigla je izuzetne rezultate. Kina je jedina velika sila koja je sa EU uspostavila sveobuhvatni okvir saradnje, koji podrazumijeva summite lidera i koji je oslonjen na dijaloge na visokom nivou u oblastima strategije, trgovine, životne sredine i klime, digitalizacije, te ljudskih resursa. Više od 70 dijaloga i mehanizama pokriva brojne oblasti i razine, čineći političku dimenziju kinesko-evropskih odnosa sve zrelijom i bogatijom, dok njihov strateški značaj i globalni uticaj postaju sve očigledniji. Dvostrani trgovinski promet porastao je sa 2,4 milijarde dolara na 785,8 milijardi dolara, a ukupne investicije sa gotovo nula porasle su na blizu 260 milijardi dolara. Kinezi i Evropljani sve više putuju i komuniciraju, a postignuta je plodna koordinacija u borbi protiv klimatskih promjena kao i u nekim drugim oblastima. Kinesko-evropski odnosi postali su jedan od najuticajnijih bilateralnih odnosa u svijetu, donoseći stvarne koristi za gotovo dvije milijarde ljudi. Ovi odnosi dali su značajan doprinos globalnom miru i razvoju te su postali primjer međusobno korisne saradnje u eri ekonomske globalizacije. Kao što je predsjednik Xi Jinping rekao: “Zdrav i stabilan odnos između Kine i Evrope ne samo da koristi obje strane već i osvjetljava cijeli svijet”.
Kina uvijek podržava evropske integracije
Bez obzira na to da li Evropa prolazi kroz dobre ili teže trenutke i kako god da se mijenja međunarodna i evropska situacija, Kina dosljedno podržava stabilnu i kontinuiranu politiku prema Evropi. Kina uvijek podržava evropske integracije i stratešku autonomiju Evropske unije, te sa zadovoljstvom gleda na snažnu, prosperitetnu i stabilnu Evropu.
Kinesko-evropska saradnja je obostrana dobit
Kina i EU su druga i treća najveća ekonomija svijeta, i čine više od trećine globalnog BDP-a i preko četvrtinu svjetske trgovine. Kao dva najveća svjetska tržišta, jačanje obostrano korisne saradnje je nužnost, a ne izbor. Ekonomsko-trgovinska saradnja predstavlja sidro kinesko-evropskih odnosa, a ne izvor rizika.
Kulturna razmjena Kine i Europe potiče uzajamno učenje civilizacija
Kineska civilizacija cijeni harmoniju u različitosti, dok EU zagovara jedinstvo u raznovrsnosti - obje strane različitim putevima postižu isti cilj. Od godina turizma, umjetničkih festivala i ulica kulture, do sajmova, promocija i naučnih skupova, kulturna razmjena neprestano doprinosi razvoju kinesko-evropskih odnosa. Kina je uvela jednostranu bezviznu politiku za 32 evropske zemlje, te tako omogućuje sve većem broju evropskih građana da uživaju u ovoj pogodnosti. Prošle godine zabilježeno je preko 9,7 miliona uzajamnih posjeta između građana Kine i Evrope. Trenutno postoji gotovo 600 letova sedmično na relaciji Kina - Evropa, i mi srdačno pozivamo još više Evropljana da iskoriste ovaj kineski talas i upute se u putovanje po Kini.
Kina i EU blisko sarađuju u multilateralnim poslovima, te poboljšavaju globalno upravljanje
Razvoj kinesko-evropskih odnosa predstavlja sažetak transformacije globalnog sistema upravljanja. Trend multipolarnosti je nezaustavljiv, a globalizacija nepovratna - što je međunarodna situacija turbulentnija, strateška vrijednost kinesko-evropskih odnosa postaje očitija. I Kina i EU čvrsto prakticiraju multilateralizam, podržavaju vodeću ulogu Ujedinjenih nacija, smatraju da bi međunarodni sporovi trebali biti rješavani mirnim putem, protive se upotrebi sile ili prijetnji silom i zagovaraju demokratizaciju međunarodnih odnosa.
Tokom proteklih 50 godina, kinesko-evropski odnosi postajali su sve zreliji i stabilniji iako nisu bili bez izazova i poteškoća. Tok napretka je nezaustavljiv, pa će se kinesko-evropski odnosi morati i dalje razvijati.
Potrebno je objektivno sagledati trgovinske nesuglasice između Kine i EU
U posljednje vrijeme, iz EU nerijetko stižu optužbe za kinesku nepoštenu trgovinsku politiku. Najčešće se navode kineske subvencije industriji, prekomjerna proizvodnja koja ugrožava onu evropsku, te nedovoljno otvoreno tržište kao uzrok povećanja trgovinskog deficita s Kinom. S obzirom na ogromne ekonomske razmjere i intenzivnu trgovinsku razmjenu između Kine i EU, konkurencija i trvenja su neizbježne. Sadašnje stanje trgovinske saradnje rezultat je zajedničkog djelovanja makroekonomskih okolnosti, međunarodnih trgovinskih uvjeta i strukture industrije obiju strana, te se problemi ne mogu jednostavno pripisati samo jednoj strani. Kina je bila i ostala spremna na konstruktivan dijalog s EU. Jednostrano pripisivanje evropskih poteškoća kineskoj ekonomskoj politici i zauzimanje tvrdog stava kao pregovaračkog sredstva prema Kini predstavlja klasičnu politizaciju ekonomskih pitanja, što ugrožava kinesko-evropsku suradnju i, na kraju, šteti interesima država članica EU.
Kina i EU trebaju ostati usmjerene na sveobuhvatno strateško partnerstvo kao najprecizniji okvir svoje saradnje. Treba intenzivirati razmjene, jačati međusobno povjerenje i unapređivati suradnju, zajednički štiteći poslijeratni međunarodni poredak i multilateralni trgovinski sistem. Na taj način ćemo svijetu pružiti toliko potrebnu stabilnost i sigurnost, te zajedno otvoriti još ljepših 50 godina kinesko-evropskih odnosa.