Upozorenje iz SAD-a: Rusija bi mogla testirati odlučnost NATO-a napadom na Litvu

Gotland, Nato baza
Historijska operacija ukrajinske sigurnosne službe SBU, izvedena proteklog vikenda, dodatno je pogoršala sigurnosnu situaciju u regiji. Riječ je o napadu bespilotnim letjelicama, kodnog imena operacija Paukova mreža, koji je iz strateški postavljenih kamiona lansirao rojeve dronova kamikaza na četiri zračne baze u Rusiji i uništio desetke vojnih aviona.
Akciju je nadzirao predsjednik Volodimir Zelenski, a bila je toliko razorna da su ruski vojni blogeri operaciju nazvali "ruskim Pearl Harborom".
Nove podmornice, rakete i tvornice streljiva
U odgovoru na eskalaciju, europske države žurno provode vojne reforme i jačaju odbranbene kapacitete. Britanski premijer Keir Starmer izjavio je kako će Ujedinjeno Kraljevstvo biti spremno za borbu, najavljujući u 12 nuklearnih podmornica i najmanje šest tvornica streljiva u sklopu nove Strateške odbrambene revizije.
Njemački kancelar Friedrich Merz prošle sedmice izjavio je da će Berlin finansirati proizvodnju raketa dugog dometa u Ukrajini, nedugo nakon što je kroz parlament progurao zakon o potrošnji za obranu i infrastrukturu vrijedan 500 milijardi eura.
Turistički raj postaje NATO baza
Međutim, najdrastičniju transformaciju proživljava švedski otok Gotland, turistički biser od 1600 kvadratnih kilometara u Baltičkom moru. Smješten je samo 193 kilometra od članica NATO-a Estonije, Latvije i Litve te 370 kilometara od militariziranog ruskog Kalinjingrada, Gotland se ubrzano pretvara u ključnu vojnu stanicu NATO-a u Baltičkom moru.
Nekada gotovo potpuno demilitariziran, otok sada postaje središnje logističko čvorište i baza za moguće operacije protiv Rusije. Načelnik Glavnog stožera i zamjenik vrhovnog zapovjednika švedske vojske, Carl-Johan Edström, izjavio je za Daioly Mail da Gotland ima tri ključne uloge: logističku, obrambenu i ofenzivnu, prenosi Dnevnih.hr.
- Gotland je od presudne važnosti za odbranu i odvraćanje prijetnji na cijelom NATO-ovu području. Bit će logističko središte od Zapada prema Istoku, platforma za nadzor zraka i mora te baza za duboke udare po neprijateljskim ciljevima - rekao je Edström.
Također je upozorio da NATO ne smije maknuti pogled s Rusije u narednih 15 godina, ističući da Gotland mora biti spreman "primiti udarac i nastaviti borbu".
Baltičke države su na prvoj crti
Njemački general Carsten Breuer upozorio je da je znatan rast ruske vojne proizvodnje pokazatelj da se Moskva priprema za dugotrajan sukob.
- Baltičke države su iznimno izložene ruskoj prijetnji. Tamo osjećate vrućinu, vidite plamen i osjećate dim, dok u zapadnoj Europi jedva da se vidi dim na horizontu - rekao je za BBC, prenoseći izjave estonskih dužnosnika.
Upozorenja dolaze i iz SAD-a – bivši direktor CIA-e i general David Petraeus izjavio je da bi Rusija mogla testirati odlučnost NATO-a napadom na Litvu, što bi moglo biti uvod u širu ofenzivu.
Europa se budi iz sigurnosnog sna. Napad Ukrajine na ruske zračne baze, izgradnja vojne infrastrukture na Gotlandu i direktna upozorenja vojnih čelnika jasno pokazuju da je kontinent ušao u razdoblje nove sigurnosne realnosti. Gotland se iz turističkog odredišta transformira u NATO-ovu najnapredniju liniju obrane, dok članice Saveza ulažu sve napore da osiguraju sigurnost svojih granica pred mogućim ruskim izazovima.