Drama u Interpolu: Uhapšen bivši visoki zvaničnik međunarodne policije, poznato zbog čega

Sjedište Interpola u Lionu/

Potjernicu za Pirlogom izdao je upravo Interpol/Ilustracija

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Bivši visoki zvaničnik Interpola, međunarodne policijske organizacije, uhapšen je u Ujedinjenim Arapskim Emiratima na osnovu potjernice koju je izdao upravo Interpol, na zahtjev Francuske.

Riječ je o Vitaliju Pirlogu, koji je tražen u Francuskoj i svojoj matičnoj zemlji Moldaviji u sklopu široke istrage o šemi putem koje su bjegunci mogli ukinuti crvene potjernice – odnosno međunarodne naloge za hapšenje – u zamjenu za mito korumpiranim zvaničnicima.

U saopćenju koje je u srijedu objavilo Ministarstvo unutrašnjih poslova UAE-a navodi se da je Pirlog uhapšen u nedjelju i da se sada suočava s više optužbi, uključujući falsifikovanje, podmićivanje, posredovanje u podmićivanju i prevaru, piše The New York Times.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Njegov advokat u Kišinjevu, glavnom gradu Moldavije, Nicolae Posturusu, odbio je komentarisati njegovo hapšenje. Portparol Interpola iz Lyona u Francuskoj, Samuel Health, također je odbio dati izjavu, rekavši da je slučaj „u nadležnosti lokalnih vlasti” u Emiratima.

Traženje azila

Od 2017. do 2022. godine Pirlog, koji je ranije bio ministar pravde i direktor obavještajne službe u Moldaviji, predvodio je moćnu i izuzetno osjetljivu komisiju u sjedištu Interpola u Lyonu, zaduženu za razmatranje crvenih potjernica.

Nakon odlaska iz Interpola preselio se u Dubai, gdje je ubrzo dospio pod nadzor francuskih i moldavskih istražitelja zbog sumnje da su desetine bjegunaca, optuženih za trgovinu drogom i druge zločine, uspjele ukloniti potjernice iz Interpolove baze.

Među njima je bio i Tarik Kerbouci, osumnjičenik u velikom slučaju krijumčarenja kokaina u Francuskoj koji je pobjegao u Dubai, gdje je bio pod crvenom potjernicom. Nakon hapšenja, potjernica protiv njega je misteriozno nestala i on je pušten na slobodu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ispostavilo se, navode tužioci, da su Kerbouci i drugi bjegunci preko advokata s lažnim dokumentima uspjeli ubijediti Interpol da su zatražili azil u Moldaviji, iako nikada nisu bili tamo. Interpol, iz želje da zaštiti progonjene osobe, ne dozvoljava izdavanje crvenih potjernica protiv registrovanih tražitelja azila.

Crvene potjernice predstavljaju sistem zahtjeva koji se šalju graničnim službama i policijama širom svijeta s ciljem lociranja i hapšenja bjegunaca. Ovaj sistem godinama je bio meta zloupotreba. Kina, Rusija i druge autokratske zemlje redovno su pokušavale koristiti potjernice za lov na disidente i političke protivnike u inostranstvu.

Međutim, dokazi koje su prikupili francuski istražitelji i tužioci u Moldaviji otkrili su drugu stranu zloupotrebe: bjegunci su plaćali korumpiranim zvaničnicima i advokatima u Moldaviji da iskoriste mehanizme zaštite disidenata kako bi izbrisali potjernice.

Šema, koju je šef moldavske policije nazvao „velikim ringišpilom korupcije”, razotkrivena je u junu prošle godine kada su moldavski tužioci, uz pomoć FBI-ja, izvršili pretrese u više od 30 objekata u Kišinjevu, uključujući lokalnu kancelariju Interpola i jednu od Pirlogovih nekretnina.

Tajne potjernice

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pirlog je u to vrijeme boravio u Moldaviji, ali je napustio zemlju neposredno prije racija, što je izazvalo sumnju da je unaprijed bio upozoren.

I britanske policijske službe su uključene u paralelnu istragu o tzv. „visoko štetnim cyber-kriminalcima“ koji su plaćali moldavskim zvaničnicima kako bi saznali da li se protiv njih vode crvene potjernice.

Inače, imena osoba koje se nalaze pod crvenim potjernicama uglavnom se drže u tajnosti i dostupna su isključivo policijskim i Interpolovim službama. Interpol je javno objavio svega oko osam posto od trenutno 80.000 aktivnih potjernica kako ne bi upozorio osumnjičene da bi mogli biti uhapšeni ako putuju.