U ovoj državi je upravo izvršena smrtna kazna: Osuđenik ubio desetogodišnjeg dječaka

Kina je izvršila smrtnu kaznu nad muškarcem zbog ubistva desetogodišnjeg japanskog dječaka u septembru prošle godine, objavilo je japansko veleposlanstvo u Pekingu, prenosi BBC.
Zhong Changchun osuđen je na smrtnu kaznu u januaru nakon što je nožem izbo dječaka dok je pješke išao prema japanskoj školi u gradu Shenzhenu, na jugoistoku Kine.
Ovaj slučaj šokirao je i Kinu i Japan, dodatno pogoršavši diplomatske odnose dviju zemalja, uz sumnje da se radi o ksenofobnom napadu.
„Vlada Japana smatra ubistvo potpuno nevinog djeteta neoprostivim zločinom i ovu egzekuciju doživljava s krajnjom ozbiljnošću“, navodi japansko veleposlanstvo u saopćenju za BBC.
„U svjetlu ovog incidenta, japanska vlada će nastaviti poduzimati sve moguće sigurnosne mjere te snažno pozivati kinesku stranu da osigura sigurnost japanskih državljana u Kini“, dodaje se, uz pojašnjenje da ih je o pogubljenju obavijestilo kinesko Ministarstvo vanjskih poslova.
Strah unutar japanske zajednice
Napad je izazvao strah među japanskom zajednicom u Kini. Neke japanske kompanije, uključujući Toyotu, savjetovale su zaposlenike na dodatni oprez, dok je Panasonic ponudio besplatne letove kući.
Prema japanskim dužnosnicima, presuda u slučaju Zhonga nije direktno spominjala Japan. Japanski veleposlanik u Kini, Kenji Kanasugi, rekao je kako je Zhong izrazio želju da razgovara s porodicom žrtve, ali nije navedeno da li je dječak bio cilj zbog svoje nacionalnosti.
Politički kontekst i rast nasilja
Incident je skrenuo pažnju na sve izraženiji netolerantni nacionalizam prisutan na kineskim društvenim mrežama, koji posljednjih godina jača antistrano raspoloženje u zemlji.
Neki analitičari su ukazali na činjenicu da se napad dogodio 18. septembra – na godišnjicu Mukden incidenta, koji je 1931. godine poslužio kao povod za japansku okupaciju Mandžurije.
Historijske rane i dalje opterećuju političke odnose između dvije zemlje. Kina već desetljećima traži formalnu ispriku Japana zbog kolonijalne i ratne agresije iz prve polovine 20. stoljeća, a često optužuje Tokio da u školskim udžbenicima umanjuje brutalnost svojih vojnih zločina.
Napad se dogodio i u širem kontekstu porasta nasilja nad strancima u Kini. U jednom od najozbiljnijih slučajeva, nožem su napadnuta četiri američka profesora u gradu Jilinu.
U junu prošle godine, u Suzhouu je muškarac napao Japanku i njeno dijete na autobuskoj stanici. Pritom je smrtno stradao kineski državljanin koji ih je pokušao zaštititi. Taj napadač je također pogubljen, što su prošle sedmice potvrdili japanski zvaničnici.