Trump uveo nove sankcije: Nema ni trgovanja sa Iranom inače će biti posljedica

zastava Irana /Anadolija/

Ilustracija/ Anadolija

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Trump je u obraćanju javnosti naglasio da sve zemlje moraju odmah obustaviti svaku kupovinu iranske nafte i petrohemijskih proizvoda, ističući da neće biti tolerancije prema onima koji nastave trgovinu s Teheranom. "Neće im biti dozvoljeno da posluju sa Amerikom ni na koji način, u bilo kojem obliku ili formi", rekao je američki predsjednik.

Ove sankcije dodatno proširuju ranije uvedeni paket mjera protiv Irana, i to u trenutku dok Washington istovremeno traži nove pregovore s Teheranom o nuklearnom programu. Trump je tokom svog prvog mandata povukao SAD iz nuklearnog sporazuma iz 2015. godine, nazivajući ga nepovoljnim, a sada želi sklopiti novi, stroži dogovor.

U isto vrijeme, američki ministar odbrane Pete Hegseth uputio je oštru poruku Iranu, optužujući ovu zemlju za podršku jemenskim pobunjenicima Hutima. "Vrlo dobro znate na šta je američka vojska sposobna – i bili ste upozoreni. Platit ćete posljedice u vrijeme i na mjestu koje mi odaberemo", poručio je Hegseth.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

S druge strane, Iran se priprema za novu rundu pregovora, pokušavajući utjecati na američku administraciju ekonomskim argumentima. CNN navodi da Teheran planira istaknuti visoku cijenu potencijalnog rata i istovremeno predstaviti ekonomsku korist mira – mogućnost investicija u vrijednosti od trilion dolara.

Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi, glavni pregovarač s američke strane, istakao je u tekstu za Washington Post da je Iran otvoren za međunarodno poslovanje i da američke kompanije propuštaju ogromnu priliku zbog politike svoje vlade.

Trumpov novi paket sankcija mogao bi imati šire geopolitičke posljedice, posebno s obzirom na to da je Kina najveći kupac iranske nafte. Time ove mjere dobivaju i dimenziju pritiska na Peking, s kojim Washington već vodi trgovinski rat. Prema iranskim izvorima, osim Kine, njihovu naftu trenutno kupuju još 16 zemalja, uključujući Oman i Bangladeš.