Trump uveo carine od 30 posto na uvoz iz EU i Meksika: Ovo je poručio Von der Leyen

Foto: Evelyn Hockstein/REUTERS
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump u subotu je uveo carine od 30 posto na uvoz iz Evropske unije i Meksika počevši od 1. augusta.
Sedmica pregovora s ključnim trgovinskim saveznicima, dakle, nisu rezultirale sveobuhvatnijim trgovinskim sporazumom.
Nove carine objavljene su u odvojenim pismima postavljenim na Truth Social u subotu. Ranije ove sedmice, Trump je najavio nove carine za brojne zemlje, uključujući Japan, Južnu Koreju, Kanadu i Brazil, kao i carinu od 50 posto na bakar.
U pismu poslanom predsjednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen, Trump je napisao: "Počevši od 1. augusta 2025., naplaćivat ćemo Evropskoj uniji carinu od 30 posto na proizvode EU koji se izvoze u Sjedinjene Države, neovisno o svim sektorskim carinama."
Trumpovo pismo
- Poštovana gospođo predsjednice,
Velika mi je čast poslati Vam ovo pismo jer ono pokazuje snagu i predanost našeg trgovinskog odnosa, kao i činjenicu da su Sjedinjene Američke Države pristale nastaviti saradnju s Evopskom unijom, unatoč tome što imamo jedan od najvećih trgovinskih deficita upravo s Vama. Ipak, odlučili smo ići dalje, ali samo pod uvjetima uravnotežene i poštene TRGOVINE.
Stoga Vas pozivamo da sudjelujete u izvanrednoj privredi Sjedinjenih Država, tržištu broj jedan na svijetu, daleko ispred svih. Godinama smo razgovarali o našem trgovinskom odnosu s Evropskom unijom i zaključili smo da se moramo udaljiti od tih dugotrajnih, velikih i upornijih trgovinskih deficita, uzrokovanih Vašim carinama i necarinskim politikama i trgovinskim barijerama.
Naš odnos, nažalost, je daleko od reciprociteta. Počevši od 1. augusta 2025., naplaćivat ćemo Evropskoj uniji carinu od samo 30 posto na proizvode EU-a koji se šalju u Sjedinjene Države, neovisno o svim sektorskim carinama. Roba koja se pokušava izvesti kako bi se izbjegla viša carina podlijegat će toj višoj carini. Imajte na umu da je 30 posto znatno manje od onoga što je potrebno da se ukloni razlika u trgovinskom deficitu koju imamo s EU-om.
Kao što znate, neće biti carina ako Evropska unija ili firme unutar EU-a odluče graditi ili proizvoditi robu unutar Sjedinjenih Država, a mi ćemo učiniti sve što je moguće kako bismo odobrili te projekte brzo, stručno i rutinski - drugim riječima, u roku od nekoliko sedmica. Evropska unija imat će potpuni, otvoreni pristup tržištu Sjedinjenih Država, bez carina koje Vi trenutno koristite kako biste pokušali zadržati ogroman trgovinski suficit.
Ako iz bilo kojeg razloga odlučite povećati svoje carine i uzvratiti, tada će iznos za koji ih povećate biti dodan na onih 30 posto koje mi naplaćujemo. Imajte na umu da su ove carine nužne kako bismo ispravili višegodišnju nejednakost uzrokovanu evropskim carinama i necarinskim politikama i trgovinskim barijerama, koje stvaraju velike i neodržive trgovinske deficite protiv Sjedinjenih Država.
Taj deficit ozbiljno šteti našoj privredii, uistinu, našoj nacionalnoj sigurnosti!
Radujemo se saradnji s Vama kao našim trgovinskim partnerom dugi niz godina. Ako želite otvoriti svoja do sada zatvorena tržišta za trgovinu sa Sjedinjenim Državama i ukinuti svoje carinske i necarinske politike i trgovinske barijere, tada ćemo možda razmotriti prilagodbu carina iz ovog pisma. Te se carine mogu mijenjati, povećavati ili smanjivati, ovisno o našem odnosu s Vašom zemljom. Sjedinjene Države Vas nikada neće razočarati. Hvala Vam na pažnji koju ste posvetili ovom pitanju!, poručio je Trump.
EU spremala pismo
Inače, Evropska unija se nadala postizanju sveobuhvatnog trgovinskog sporazuma s SAD-om za blok od 27 zemalja.
EU se već pripremala za pismo od Trumpa u kojem će detaljno biti navedene planirane dažbine na najvećeg trgovinskog i investicijskog partnera SAD-a, nakon što je Trump posljednjih dana proširio svoj trgovinski rat.
U početku je EU imala ambiciju da postigne sveobuhvatan sporazum o trgovini, uključujući ukidanje carina na industrijsku robu s obje strane, ali mjeseci teških pregovora doveli su do spoznaje da će vjerovatno morati da se zadovolji privremenim sporazumom i nada se da se kasnije može dogovoriti nešto bolje, piše Reuters.
Blok od 27 zemalja nalazi se pod različitim pritiscima jer industrijska sila Njemačka traži brz dogovor kako bi zaštitila svoju industriju, dok druge članice EU, poput Francuske, smatraju da pregovarači EU ne bi smjeli popustiti i pristati na jednostrani dogovor pod američkim uslovima.
Trumpov talas carinskih naredbi otkako se vratio u Bijelu kuću počeo je generirati desetine milijardi dolara mjesečno u novim prihodima za američku vladu. Prihod od carina u SAD-u premašio je 100 milijardi dolara u saveznom fiskalnom periodu do juna, prema podacima američkog Trezora objavljenim u petak.