Trump sve više zahtijeva od Ukrajine: Evo na šta se sada namjerio, pravi "ekonomsku koloniju"?

Sjedinjene Američke Države i Ukrajina i dalje pregovaraju o sporazumu koji bi omogućio američku eksploataciju ukrajinskih sirovina, no zahtjevi administracije aktualnog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa postaju sve ambiciozniji. Ukrajinska strana sve više strahuje da Washington zapravo želi pretvoriti njihovu zemlju u "ekonomsku koloniju", piše Deutsche Welle.
Prošlo je više od šest sedmica otkako je propalo potpisivanje sporazuma u Bijeloj kući, što je izazvalo skandal i diplomatsku nelagodu, posebno za ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog. Unatoč svemu, obje strane kažu da i dalje postoji interes za dogovor. Ipak, čini se da su stajališta sve udaljenija.
Prema informacijama koje dolaze iz Ukrajine, na koje se oslanjaju i američki mediji, u Kijevu vlada sve veće ogorčenje zbog novih američkih zahtjeva. Sporazum više nije ograničen samo na okvirnu suradnju, već uključuje vrlo konkretne mjere koje bi omogućile ne samo pravo na eksploataciju rudnih bogatstava nego i nadzor nad njihovim korištenjem.
Amerikanci žele nadzor nad plinovodom
Agencija Reuters javlja da Sjedinjene Države sada žele i nadzor nad plinovodom kojim je do kraja prošle godine iz Rusije u Europu tekao plin. Taj plinovod, prema prijedlogu SAD-a, trebao bi biti stavljen pod upravu američke državne agencije International Development Finance Corporation (IDFC).
Ukrajinski zastupnik Jaroslav Železnjak iz oporbene stranke Holos kaže da je upoznat s američkim zahtjevima i svoje je nezadovoljstvo izrazio na kanalu na mreži Telegram. Prema njegovim riječima, IDFC bi imao potpunu nadležnost nad svim rudnim bogatstvima Ukrajine, a u upravnom odboru od pet članova sjedila bi tri Amerikanca.
Osim toga, napisao je Železnjak, nepovoljno za njih je i to što bi svi novčani iznosi morali biti denominirani u američkim dolarima, a sredstva pohranjena izvan Ukrajine.
Novac bi prvo išao Washingtonu
Prema pisanju New York Timesa, svi prihodi od eksploatacije rudnih bogatstava najprije bi išli u SAD kako bi se pokrio iznos koji je Ukrajina primila kroz američku vojnu pomoć. Tek nakon toga bi Kijev mogao ostvarivati prihode, no čak ni to nije dovoljno Trumpovoj administraciji. Ako ne bi bilo očekivanih prihoda, Ukrajina bi morala pokrivati razliku iz drugih izvora.
Ne oglašava se samo Železnjak, i drugi izvori u Ukrajini upozoravaju da su ovakvi zahtjevi za Kijev potpuno neprihvatljivi. Utjecajni portal Evropejska Pravda piše da je Trump u svom najnovijem prijedlogu "prekoračio gotovo sve granice koje su prethodno bile dogovorene". Sve je više komentara da Washington zapravo želi Ukrajinu pretvoriti u svoju gospodarsku koloniju.
U neskladu s pravilima Europske unije
Službeno, ukrajinska vlada nije komentirala pojedinosti američkog prijedloga. No predsjednik Zelenski dao je naslutiti da Kijev ne može prihvatiti takve uvjete. Posebno je istaknuo da američka vojna pomoć ranijih godina nije dolazila uz ikakve uvjete, a sada Washington traži njenu retroaktivnu naplatu.
Zelenski je također upozorio da bi sporazum u predloženom obliku mogao biti nespojiv s pravilima Europske unije, kojoj Ukrajina želi pristupiti. Posebno sporan je zahtjev SAD-a da ima pravo veta na sve buduće investicije u ukrajinsku rudarsku industriju.
Prema ukrajinskoj državnoj agenciji Ukrinform, koja se poziva na neslužben razgovor sa Zelenskim, ukrajinski predsjednik smatra da je za zaoštravanje uvjeta najodgovorniji američki ministar financija Scott Bessent. Tijekom posjeta Kijevu ostavio je dojam da želi isključivo diktirati uvjete koji odgovaraju Washingtonu.
Nastavljaju se pregovori?
"Ja branim ono što pripada Ukrajini", rekao je Zelenski agenciji Ukrinform i dodao da bilo kakav dogovor mora biti povoljan za obje strane. Također je rekao da se "više uopće ne razgovara" o mogućem američkom sigurnosnom jamstvu za Ukrajinu.
Ipak, ukrajinska potpredsjednica vlade i ministrica pravosuđa Olga Stefanišina izjavila je da Ukrajina nije odustala od postizanja sporazuma s SAD-om. Potvrdila je da je prošlog tjedna Kijev poslao vlastiti prijedlog Washingtonu. O detaljima nije htjela govoriti, ali je izjavila da je dobar znak već i to da se o tome opet razgovara. Dodala je da očekuje duge pregovore sve dok ne nađu suglasnost.
No, prema izvorima agencije Reuters, raspoloženje na pregovorima dosad je bilo "izuzetno antagonističko".