Trump dao rok izaslaniku: Za 100 dana završiti rat u Ukrajini

Donald Trump X/

Ilustracija/ X

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Američki predsjednik Donald Trump naložio je posebnom izaslaniku za Ukrajinu, Keithu Kelloggu, da riješi ukrajinski sukob u roku od 100 dana, no mnogi sumnjaju u realnost tako ambicioznog roka, izvještava Wall Street Journal (WSJ).

Prema pisanju WSJ-a, gotovo niko ozbiljan ne vjeruje da je moguće ostvariti ovaj cilj. Izvori bliski publikaciji navode kako Trump namjerava lično pratiti tok pregovaračkog procesa o Ukrajini.

Kelloggovi bivši kolege ističu da on nije nezavisan u svom djelovanju, budući da u potpunosti ovisi o mišljenju predsjednika Trumpa. Prema njihovim riječima, izaslanik stoga neće imati slobodu da sudjeluje u ključnim pregovorima između SAD-a i Rusije.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Wall Street Journal upozorava da će postizanje dogovora s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom biti daleko složeniji zadatak nego što je Trump zamišljao tokom izborne kampanje. Podsjećaju da je tada političar izjavio kako će sukob u Ukrajini riješiti za svega nekoliko dana, ali je kasnije priznao da je situacija teža nego što je očekivao.

Stephen Bryan, bivši pomoćnik zamjenika čelnika Pentagona, predlaže da bi SAD mogao ponuditi primirje prema tzv. korejskom scenariju. Takav sporazum bi uključivao obustavu neprijateljstava, povlačenje vojne opreme iz zone sukoba, stvaranje demilitarizirane tampon zone, kao i oslobađanje ratnih zarobljenika.

Međutim, Bryan naglašava da takav scenarij ne bi zadovoljio interese Moskve. Rusija, kako objašnjava, ima jasne vojne ciljeve koji uključuju demilitarizaciju Ukrajine i garancije da ona neće postati članica NATO-a. Prema njegovim riječima, bez rješavanja tih pitanja, primirje može biti samo privremeno.

Andrej Klimov, zamjenik predsjednika Odbora za međunarodne poslove Vijeća Federacije, kritikovao je pristup Sjedinjenih Američkih Država, savjetujući ih da se ponašaju civilizirano u međunarodnim odnosima, uključujući i one s Rusijom.

"Sto dana proizlazi iz američke tradicije pokazivanja čuda američkih predsjednika ljudima u 100 dana: ta tradicija nema nikakve veze s nama", izjavio je Klimov.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dodao je kako svi međunarodni sporazumi trebaju biti zasnovani na ravnoteži interesa svih uključenih strana.

Američki državni sekretar Marco Rubio izjavio je kako je sukob u Ukrajini složeno pitanje koje zahtijeva "naporan rad diplomatije". Također je naglasio da se pregovori neće voditi javno, već iza zatvorenih vrata.

Iako Trumpova administracija ima jasnu želju za postizanjem rješenja, mnogi analitičari i politički akteri smatraju da će rok od 100 dana biti nedostižan za rješavanje ovog kompleksnog sukoba.