Trump carinama svijet vraća u 1890.: "Ovo nije politika, ovo je čista glupost"

President Donald Trump displays a chart with reciprocal tariffs during a 'Liberation Day' event in the Rose Garden at the White House on April 2, 2025 in Washington, D.C. Today?s tariffs are just the most recent moves that President Trump has taken in this new trade war since returning to the White House less that three months ago. (Photo by Samuel Corum/Sipa USA) Photo: Sipa USA/SIPA USA/Sipa Usa/sipa Usa
Foto: Sipa Usa//SIPA USA
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Aktuelni predsjednik SAD-a Donald Trump objavio je početak novog globalnog trgovinskog rata, koji je nazvao "proglašenjem ekonomske nezavisnosti". No analitičari i ekonomisti diljem svijeta ocjenjuju njegove mjere kao opasne, štetne i ekonomski potpuno neutemeljene, piše Foreign Policy.

Trump je u govoru izjavio da je Amerika "više od 50 godina bila opljačkana, silovana i iskorištavana" od strane "prijatelja i neprijatelja" te da američke tvrtke "ne smiju poslovati u inozemstvu" – što je u potpunom neskladu sa stvarnošću, budući da je izvoz američkih roba i usluga 2024. premašio 3 bilijuna dolara.

Najavio je visoke carine za gotovo sve zemlje svijeta, izjavivši da će to dovesti do povratka tvornica i radnih mjesta u SAD i stvaranja "nove zlatne ere". "2. aprila 2025. bit će dan kada se američka industrija ponovno rodila", rekao je.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Wall Street reagirao padom vrijednosti dionica i panikom

Dan nakon objave mjera, Wall Street je doživio težak udar – najviše su pogođene tehnološke dionice. Strahuje se da bi ovaj trgovinski rat mogao uništiti globalne lance opskrbe o kojima ovise vodeći američki proizvođači, a analitičari upozoravaju na mogućnost spiralnog urušavanja gospodarstva.

Ekonomisti su posebno kritični prema jednostavnom i pogrešnom modelu koji stoji iza Trumpove politike. Na primjer, za Kinu je izračunao da, jer SAD s tom zemljom ima deficit od 295,4 milijarde dolara na uvoz od 438,9 milijardi, to znači da Kina "naplaćuje" SAD-u 67% carine – pa bi, kaže Trump, SAD trebao odgovoriti s recipročnih 34%.

"Ovo nije politika, ovo je čista glupost", rekao je dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju Joseph Stiglitz. "Ovakav pristup u potpunosti ignorira 250 godina ekonomske teorije."

Povratak u 1890-e

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Trump se u svom govoru pozvao na predsjednika Williama McKinleyja iz 1890-ih, koji se također opisivao kao "carinski čovjek". No ekonomisti ističu da su to bila potpuno drugačija vremena – SAD je tada bio industrijska ekonomija u razvoju, a globalna trgovina bila je u povojima.

Stiglitz naglašava da moderni svijet funkcionira potpuno drukčije: usluge (poput telekoma, obrazovanja i financija) čine 20% BDP-a, a proizvodnja tek 10%. "Trump ignorira činjenicu da današnja proizvodnja koristi robote, a ne ljude, i da nemamo dovoljno inženjera da konkuriramo Kini", rekao je.

Trump se u govoru referirao na američki pritisak na Japan 1980-ih, kada su carine i politički pritisak natjerali japanske kompanije da ulažu u SAD. Danas japanski proizvođači u SAD-u godišnje proizvedu više od 3 milijuna vozila – dvostruko više nego što se uvozi iz Japana.

Iako je Japan i dalje u trgovinskom suficitu sa SAD-om, razlika se smanjila. No Trump je, unatoč tim uspjesima, optužio Japan da "94% automobila i dalje proizvodi u Japanu" i uveo dodatnu carinu od 24%.

Mogu li carine ipak donijeti investicije?

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Iako mnogi kritiziraju Trumpovu strategiju, neke tvrtke – u strahu od carina – najavile su ulaganja u SAD. Hyundai planira otvoriti čeličanu u Louisiani vrijednu 21 milijardu dolara. TSMC iz Tajvana i japanski SoftBank također planiraju proizvodnju u SAD-u. Apple, Intel i Micron najavili su ulaganja u domaće proizvodne pogone.

Međutim, ekonomisti upozoravaju da Trump ukida ključne elemente industrijske politike – poput subvencija, ulaganja u znanost i poticaje iz zakona koje je uveo Biden. "Ovo daje loše ime carinama, koje mogu biti korisne ako se kombiniraju s pametnim mjerama", rekao je Adam Hersh iz Economic Policy Institutea.

Nakon Trumpovih mjera, vlade diljem svijeta već najavljuju protuudare. Francuski predsjednik Emmanuel Macron nazvao je carine "brutalnima i neutemeljenima" i predložio obustavu ulaganja u SAD. Japanska tvrtka Suntory razmatra potpuno povlačenje s američkog tržišta.

Ekonomisti se slažu da je Trumpov pristup konfuzan, nekonzistentan i opasan. "Ovo nije 1985., a još manje 1890.", rekao je Nathan Lane sa Sveučilišta Oxford. "Ovakva politika može srušiti svjetsko gospodarstvo. Jednostavno – više ne živimo u svijetu u kojem ovakve stvari prolaze nekažnjeno."