Tri tajanstvena leta zabilježena iz Kine prema Iranu: Šta su prevozili?

Zabilježena su tri tajanstvena kineska leta prema Iranu. Ne zna se što su prevozili/Screenshot
Foto: Screenshot/Flightradar24
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dan nakon izraelskog napada na Iran, iz Kine je poletio teretni avion. Sljedećeg dana – još jedan, a potom i treći, iz Šangaja. Tri leta u tri dana. Svi su se kretali prema zapadu, prelijetali sjevernu Kinu, ulazili u zračni prostor Kazahstana, Uzbekistana i Turkmenistana – i nestajali s radara u blizini Irana.

Premda su im kao konačna destinacija navedene luke u Luksemburgu, ovi avioni, kako pokazuju dostupni podaci, nikada nisu prešli u evropski zračni prostor. Sve to budi sumnju o mogućim isporukama Iranu usred sukoba s Izraelom, piše The Telegraph.

Avioni tipa Boeing 747, kakvi su korišteni u ovim letovima, često se upotrebljavaju za prijevoz vojne opreme i u državnim ugovorima, upozoravaju stručnjaci.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

"Tereti poput ovih ne prolaze neopaženo. Očekuje se da bi Kina mogla poslati pomoć Iranu", izjavio je Andrea Ghiselli, stručnjak za odnose Kine s Bliskim istokom sa Univerziteta u Exeteru.

Kina i Iran povezani su strateškim partnerstvom, baziranim na zajedničkom protivljenju američki predvođenom svjetskom poretku. Peking se oslanja na Teheran kao ključnog dobavljača nafte, što dodatno objašnjava interes za stabilnost režima u Iranu. Ghiselli navodi da bi pad režima doveo do velikih poremećaja na Bliskom istoku i time ugrozio kineske energetske i ekonomske interese.

Podsjeća i da je Kina već slala Iranu materijale koji mogu poslužiti za balističke projektile, a koji se potencijalno mogu koristiti i u nuklearnom programu. Ipak, iako oprezan, Peking ne isključuje takve isporuke.

Tuvia Gering s izraelskog Instituta za nacionalne sigurnosne studije naglašava: "Iako je mala vjerovatnoća da Kina otvoreno šalje odbrambene sisteme Iranu, ta mogućnost se ne može zanemariti i mora se pažljivo pratiti."

Letovi ostaju enigma. Kompanija Cargolux iz Luksemburga, koja ih je obavljala, tvrdi da nisu koristili iranski zračni prostor, ali nije odgovorila na pitanja o vrsti tereta. Bez nezavisnih inspekcija, nije moguće sa sigurnošću reći šta su prevozili.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Telegraph podsjeća da je Kina u prošlosti prikrivala vojne pošiljke kao komercijalne – dijelove za dronove etiketirala je kao opremu za vjetroturbine. U jednoj ranijoj istrazi otkriveno je da su kineski dronovi vrijedni milijardu dolara upućeni Libiji preko mreže lažnih firmi, u zamjenu za sirovu naftu.