Sveti grad: Kršćani nestaju iz Nazareta zbog maltretiranja od strane mafije

Nazaret je mjesto Isusovog rođenja prema biblijskim zapisima/ Wikimedia/Dafna Tal

Nazaret je mjesto Isusovog rođenja prema biblijskim zapisima/ Wikimedia/Dafna Tal

Nazaret je mjesto Isusovog rođenja prema biblijskim zapisima/ Wikimedia/Dafna Tal
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Hiljadama godina stara kršćanska zajednica u svetom gradu Nazaretu suočava se s polaganim padom zbog porasta kriminala povezanog s mafijom koji hara sjevernim Izraelom, piše The Telegraph.

Mafijaške bande napadale su kršćanske vlasnike trgovina u Nazarethu, tražeći pozamašne svote novca za zaštitu. Unatoč naporima sigurnosnih agencija, uključujući i postavljanje Shin Beta, da obuzdaju kriminalne aktivnosti, situacija nastavlja eskalirati.

Peter Roshrash, viši policijski inspektor s velikim iskustvom u Nazarethu, opisao je situaciju kao na Divljem zapadu, s pripadnicima mafije koji zastrašuju stanovnike prijetnjama, krađama i vandalizmom. Ove kriminalne skupine naplaćuju pretjerano visoke iznose, oko 50.000 šekela mjesečno, kao dio svog reketa za zaštitu, dodatno pogoršavajući položaj kršćanske zajednice.

Roshrash je također otkrio alarmantne taktike koje koristi mafija, uključujući skrivanje oružja u kršćanskim kućanstvima, što predstavlja dodatne prijetnje i mogućnosti iznude.

Dok općina inzistira na tome da kršćani nisu konkretno ciljani, stvarnost na terenu daje drugačiju sliku. Značajan dio kršćanskog stanovništva Nazareta već je pobjegao iz grada, tražeći utočište u inozemstvu ili preselivši se u sigurnija područja unutar Izraela.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Eskalacija nasilja postala je nacionalna briga, a premijer Benjamin Netanyahu priznaje ozbiljnost problema. Unatoč naporima da se uhvati u koštac s problemom, uključujući pojačane sigurnosne mjere, kriminalne organizacije i dalje napreduju, koristeći sve smrtonosnije oružje.

Zbog situacije su stanovnici, i kršćani i muslimani, živjeli u strahu, a izvješća o pucnjavi i tučnjavama postala su uobičajena. Osiromašeno stanovništvo Nazareta zahtijeva veću potporu vlade za rješavanje rastućeg vala kriminala, budući da prosvjedi naglašavaju potrebu za pojačanim policijskim i sigurnosnim mjerama.

Kako se egzodus kršćana iz Nazareta pojačava, postoji zabrinutost za budućnost grada i mogući gubitak historijskog kršćanskog stanovništva. Crkve i biblijska mjesta koja su dugo bila ključna za gradski identitet mogli bi ostati prazni dok stanovnici traže sigurnija utočišta drugdje.

Usred nemira, organizacije poput Izraelske kršćanske aramejske udruge rade na očuvanju kršćanske kulture i baštine u Nazaretu. Međutim, izazovi su i dalje značajni, s kršćanima u gradu suočenim s neizvjesnim i sve opasnijim životom.