Stariji ljudi u Japanu suočeni s usamljenošću i siromaštvom: Neke žene biraju zatvor kao - utočište
Usamljenost i siromaštvo starijih osoba u Japanu dovode do neobičnog trenda – mnoge starije žene namjerno krše zakon kako bi završile u zatvoru, gdje pronalaze stabilnost, osnovnu njegu i druženje koje im nedostaje izvan zatvorskih zidova.
U najvećem ženskom zatvoru u Japanu Tochigi 20 posto zatvorenica su starije osobe. Zatvor je sve više prilagođen potrebama starije populacije, uključujući pomoć pri kupanju, hranjenju i medicinskoj njezi.
Neke žene kažu da bi čak plaćale mjesečnu naknadu da mogu zauvijek ostati ovdje - izjavio je zatvorski službenik Takayoshi Shiranaga.
Sobe su ispunjene starijim stanovnicima, čije su ruke naborane, a leđa pogrbljena. Polako se kreću hodnicima, neki koriste hodalice. Radnici im pomažu da se kupaju, jedu, hodaju i uzimaju lijekove.
Ali ovo nije starački dom – ovo je najveći ženski zatvor u Japanu. Stanovništvo ovdje odražava starenje društva izvan, kao i sveprisutni problem samoće, koji, kako kažu čuvari, za neke starije zatvorenice postaje toliko akutan da bi radije ostale zatvorene.
- Postoje čak osobe koje kažu da će platiti 20.000 ili 30.000 jena (130-190 dolara) mjesečno (ako mogu) kako bi ovdje živjeli zauvijek, rekao je Shiranaga novinarima CNN-a koji su dobili rijetku priliku da posjete ovaj zatvor u septembru prošle godine.
Među zatvorenicama je Akiyo (81), koja izdržava kaznu zbog krađe hrane. S vrlo malom penzijom i minimalnom podrškom svoje porodice, Akiyo kaže da joj život u zatvoru pruža stabilnost koju nije imala vani.
- Možda je ovaj život najstabilniji za mene, rekla je Akiyo, dodajući kako joj nedostatak finansijske sigurnosti nije ostavljao mnogo izbora.
Prema podacima japanske vlade, krađa je najčešće kriminalno djelo među starijim zatvorenicama.
Više od 80 posto starijih žena u zatvorima 2022. godine bilo je osuđeno zbog krađe. Razlozi uključuju siromaštvo – 20 posto starijih od 65 godina u Japanu živi ispod granice siromaštva, što je znatno više od prosjeka članica OECD-a – tu je i izolacija i nedostatak podrške.
Zatvorski čuvari svjedoče kako se mnoge žene vraćaju u zatvor jer nemaju gdje otići, nemaju dovoljno sredstava za život ili trebaju medicinsku njegu koju ne mogu priuštiti van zatvora.
Japanske vlasti su svjesne problema. Ministarstvo pravde pokrenulo je programe koji pomažu zatvorenicama da se pripreme za samostalan život, dok se lokalne inicijative usmjeravaju na pružanje stambene i socijalne podrške starijima bez porodice.
Ipak, s obzirom na brzo starenje populacije i nisku stopu nataliteta, mnogi stručnjaci smatraju da će Japanu biti potrebni značajni resursi i promjene kako bi se nosio s izazovima koje donosi sve veći broj starijih osoba u društvu.