Šta svjetski lideri kažu o napadu SAD-a na Iran? Oglasili se EU, NATO, S. Arabija...

Reakcije svjetskih lidera nakon što su američke snage u nedjelju napale tri iranska nuklearna postrojenja, kretale su se od Izraela koji je pohvalio odluku predsjednika Donalda Trumpa, do poziva Ujedinjenih nacija na deeskalaciju, te osude napada od strane Irana i nekih drugih zemalja, prenosi Reuters.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu je izjavio da će "historija zabilježiti da je predsjednik Trump djelovao kako bi najopasnijem režimu na svijetu uskratio najopasnije oružje na svijetu".
- Čestitam, predsjedniče Trump. Vaša hrabra odluka da ciljate iranska nuklearna postrojenja sa strahovitom i pravednom snagom Sjedinjenih Država promijenit će historiju, naveo je Netanyahu.
Opasno ponašanje
Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araqchi na X-u je poručio kako su "SAD, stalna članica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, počinile teško kršenje Povelje UN-a i međunarodnog prava, napadom na iranska miroljubiva nuklearna postrojenja“.
- Događaji jutros su nečuveni i imat će trajne posljedice. Svaka članica UN-a mora biti uznemirena zbog ovog izuzetno opasnog, nezakonitog i kriminalnog ponašanja. U skladu s Poveljom UN-a i njenim odredbama koje dozvoljavaju legitiman odgovor u samoodbrani, Iran zadržava sve mogućnosti da brani svoj suverenitet, interese i narod, objavio je.
Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres kazao je da je "duboko uznemiren upotrebom sile SAD-a protiv Irana danas“.
- Ovo je opasna eskalacija u regiji koja je već na rubu - i direktna prijetnja međunarodnom miru i sigurnosti. Postoji sve veći rizik da bi ovaj sukob mogao brzo izmaknuti kontroli s katastrofalnim posljedicama za civile, regiju i svijet. Pozivam države članice da deeskaliraju i ispune svoje obaveze prema Povelji UN-a i drugim pravilima međunarodnog prava. U ovom opasnom trenutku, ključno je izbjeći spiralu haosa. Jedini put naprijed je diplomatija, upozorio je Guterres.
"SAD ublažio prijetnju"
Britanski premijer Keir Starmer pozvao je Iran da se vrati za pregovarački stol i rekao da stabilnost u regiji ostaje prioritet, prema priopćenju iz Downing Streeta.
- Iranski nuklearni program ozbiljna je prijetnja međunarodnoj sigurnosti. Iranu se nikada ne smije dopustiti da razvije nuklearno oružje, a SAD je poduzeo mjere kako bi ublažio tu prijetnju. Pozivamo Iran da se vrati za pregovarački stol i postigne diplomatsko rješenje kako bi se okončala ova kriza, poručio je Starmer u izjavi.
Dužnosnik NATO-a rekao je za Reuters da Savez pomno prati situaciju. Na pitanje o reakciji Saveza na napade i bilo kakvom mogućem uticaju na NATO-ovu neborbenu misiju koja provodi obuku i aktivnosti izgradnje kapaciteta u susjednom Iraku, dužnosnik je rekao: "Naravno da pomno pratimo situaciju."
Visoka predstavnica EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Kaja Kallas zatražila je od svih strana da se vrate za pregovarački stol, ali i naglasila da se Teheranu ne smije dopustiti da razvije nuklearno oružje.
- Pozivam sve strane da se povuku, vrate za pregovarački stol i spriječe daljnju eskalaciju. Iranu se ne smije dopustiti da razvije nuklearno oružje, rekla je, dodajući da će ministri vanjskih poslova EU-a danas raspravljati o situaciji.
Posljedice napada
Irak je oštro osudio američke napade na nuklearna postrojenja u susjednom Iranu i upozorio na posljedice na sigurnost na Bliskom istoku.
- Ova vojna eskalacija predstavlja ozbiljnu prijetnju miru i sigurnosti na Bliskom istoku i ozbiljne rizike za regionalnu stabilnost, rekla je iračka vlada.
Bagdad je pozvao na hitnu deeskalaciju i korištenje diplomacije za smirivanje krize.
- To se mora učiniti na način koji štiti kolektivnu sigurnost i podržava načela međunarodnog prava i Povelje Ujedinjenih naroda, dodao je glasnogovornik iračke vlade u online izjavi.
Irak, koji održava dobre odnose i s Washingtonom i s Teheranom, pokušava se držati podalje od trenutnog rata između Irana i njegova glavnog rivala Izraela.
Saudijska Arabija izrazila je "veliku zabrinutost" nakon američkih napada na iranske nuklearne lokacije, prema izjavi ministarstva vanjskih poslova na X-u.
Kraljevstvo je pozvalo međunarodnu zajednicu da pojača napore u takvim "vrlo osjetljivim okolnostima" kako bi se postiglo političko rješenje za okončanje krize.
Katar je izjavio da će opasne napetosti nakon američkih napada na iranske nuklearne lokacije dovesti do "katastrofalnih posljedica" na regionalnoj i međunarodnoj razini, priopćilo je ministarstvo vanjskih poslova u objavi na X-u.
Ministarstvo je osudilo "pogoršanje" stanja nakon američkih napada, navodi se u izjavi.
Rješenje je u diplomatiji
Ministar vanjskih poslova Novog Zelanda Winston Peters ocijenio je da su trenutne vojne akcije na Bliskom istoku izuzetno zabrinjavajuće te je ključno izbjeći daljnju eskalaciju.
Kako je rekao, Novi Zeland snažno podržava napore usmjerene ka diplomatiji.
- Pozivamo sve strane da se vrate razgovorima. Diplomatija će donijeti trajnije rješenje od daljnjih vojnih akcija, poručio je.
Glasnogovornik Vlade Australije naveo je kako je sigurnosna situacija u regiji vrlo nestabilna te da nastavljaju pozivati na deeskalaciju, dijalog i diplomatiju.
- Jasno smo dali do znanja da iranski nuklearni i balistički raketni program predstavlja prijetnju međunarodnom miru i sigurnosti. Primjećujemo izjavu predsjednika SAD-a da je sada vrijeme za mir, navode iz Vlade Australije.
Ministarstvo vanjskih poslova Meksika pozvalo je u svojoj izjavi na X-u na diplomatski dijalog za mir između strana uključenih u sukob na Bliskom istoku.
- U skladu s našim ustavnim principima vanjske politike i pacifističkim uvjerenjem naše zemlje, ponavljamo naš poziv na deeskalaciju napetosti u regiji. Obnova mirnog suživota među državama regije je najveći prioritet, istakli su.
Ministar vanjskih poslova Venecuele Yvan Gil izjavio je kako ta država "osuđuje američku vojnu agresiju protiv Irana i zahtijeva trenutni prekid neprijateljstava“.
Oštre osude
- Bolivarska Republika Venecuela čvrsto i kategorički osuđuje bombardiranje koje je vojska SAD-a, na zahtjev Države Izrael, izvršila protiv nuklearnih postrojenja u Islamskoj Republici Iran, uključujući komplekse Fordow, Natanz i Isfahan, izjavio je Gil na Telegramu.
Predsjednik Kube Miguel Diaz-Canel je na platformi X objavio da "oštro osuđuje američko bombardiranje iranskih nuklearnih postrojenja, što predstavlja opasnu eskalaciju sukoba na Bliskom istoku“.
- Agresija ozbiljno krši Povelju UN-a i međunarodno pravo te uvlači čovječanstvo u krizu s nepovratnim posljedicama, naveo je, prenosi Reuters.