Šta kinesko Ministarstvo trgovine kaže o pregovorima Kine i SAD-a?

SAD i Kina//
Ilustracija/KMG
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nakon što je 7. maja ujutro Ministarstvu trgovine Kine pristiglo novinarsko pitanje povodom objave Ministarstva vanjskih poslova, da će vicepremijer He Lifeng posjetiti Švicarsku od 9. do 12. maja i održati razgovore sa američkom stranom, i u kojem su zatraženi detalji susreta, uslijedio je odgovor Ministarstva, koji prenosimo u nastavku.

- Od stupanja na dužnost nove američke vlade, usvojeno je niz jednostranih carinskih mjera koje su nezakonite i nerazumne, ozbiljno utičući na ekonomske i trgovinske odnose Kine i Sjedinjenih Američkih Država, narušavajući međunarodni ekonomski i trgovinski poredak, te predstavljajući ozbiljne izazove za globalni ekonomski oporavak i rast. Kina je preduzela odlučne i snažne kontramjere kako bi zaštitila svoja legitimna prava i interese.

Nedavno su visoki američki zvaničnici više puta nagovještavali prilagođavanje carinskih mjera i aktivno prenosili poruke Kini putem različitih kanala, izražavajući nadu da će se uključiti u razgovore sa Kinom o pitanjima kao što su carine. Kina je pažljivo procijenila američke poruke. Na osnovu potpunog razmatranja globalnih očekivanja, interesa Kine i apela američke poslovne zajednice i potrošača, Kina je odlučila da pristane na saradnju sa SAD-om.

Kao vodeći kineski predstavnik u ekonomskim i trgovinskim poslovima između Kine i SAD-a, vicepremijer, He Lifeng, razgovaraće sa američkim ministrom finansija, Scottom Bessentom, tokom svoje posjete Švicarskoj. Stav Kine je dosljedan - bilo kroz konfrontaciju ili pregovore, odlučnost Kine da zaštiti svoje razvojne interese neće se promijeniti, niti će se promijeniti njen stav i ciljevi podržavanja međunarodne pravednosti, pravde i održavanja međunarodnog ekonomskog i trgovinskog poretka.

Borićemo se odlučno ako budemo isprovocirani, a naša vrata ostaju otvorena za pregovore. Svaki dijalog i pregovori moraju se voditi na pretpostavci međusobnog poštovanja, ravnopravnih konsultacija i obostrane koristi. Kao što kaže stara kineska izreka - slušaj šta neko govori i gledaj šta radi. Ako SAD žele da riješe probleme putem pregovora, moraju se suočiti sa ozbiljnim negativnim uticajima svojih jednostranih carinskih mjera, priznati međunarodna ekonomska i trgovinska pravila, pravičnost i pravdu, kao i racionalne glasove svih sektora, pokazati iskrenost u pregovorima, ispraviti nepravdu i sarađivati sa Kinom na rješavanju obostranih problema kroz ravnopravne konsultacije, navedeno je, između ostalog, u odgovoru Ministarstva trgovine Kine, javlja KMG.