Snimci iz svemira otkrivaju istinu: Je li Iran izgubio nuklearni kapacitet nakon bombardovanja?

Foto: BBC
Satelitske slike otkrile su nova oštećenja na pristupnim putevima i tunelima iranskog podzemnog postrojenja za obogaćivanje urana Fordo, koje je 23. juna bilo meta izraelskog napada, dan nakon što su SAD bacile bunker-buster bombe na to područje.
Neviđena oštećenja primijećena su i kod ulaza u tunele u Nuklearnom tehnološkom centru Isfahan, koji je također pogođen od strane SAD-a. Istovremeno, na kompleksu Natanz, koji su također gađale američke snage, uočeni su znakovi da su krateri već počeli biti zatrpavani.
Dokument američke obavještajne službe koji je procurio dovodi u pitanje ukupni učinak napada, a izvještavanje medija o njegovim zaključcima izazvalo je bijes predsjednika Donalda Trumpa.
Dodatne satelitske slike otkrivaju oštećenja na univerzitetu u sjeveroistočnom dijelu Teherana, kao i na području blizu velikog aerodroma zapadno od glavnog grada.
Izrael i SAD su naveli da su napadi bili usmjereni na sprečavanje Irana da razvije nuklearno oružje. Iran to negira, tvrdeći da je njegov nuklearni program isključivo mirnodopski.
Fordo: napadi na podzemni kompleks
Objekat Fordo, ukopan u planinu blizu grada Qom, prvo je 22. juna bio pogođen američkim bunker-buster bombama, pri čemu je nastalo šest velikih kratera. Dan kasnije, Izrael je izveo novi napad s ciljem uništavanja pristupnih puteva, što su potvrdile i iranske vlasti.
Snimci visoke rezolucije zabilježeni 24. juna pokazuju dodatne kratere i uništene objekte koji nisu bili primjetni neposredno nakon američkih udara.
Analitičari smatraju da količina sive prašine ukazuje na ozbiljna podzemna oštećenja. Eksperti predviđaju da bi kompleksna šteta na duboko zakopanim strukturama mogla biti nepovratna.
Oštećenja u Isfahanu
Nuklearni centar Isfahan, najveći iranski istraživački kompleks, bio je pogođen više puta – dvaput od strane Izraela, a zatim i od SAD-a 22. juna.
Snimci prikazuju velike štete, uključujući i uništenje glavnog objekta za konverziju urana. Također su oštećeni ulazi u tunele, iako neki eksperti tvrde da su prethodne iranske mjere zaštite – poput nasipanja zemlje – ublažile udar.
Natanz: zatrpavanje kratera
Kompleks Natanz bio je meta i Izraela i SAD-a. Nakon napada 22. juna zabilježena su dva kratera iznad podzemnih hala s centrifugama. Slike od 24. juna pokazuju da su krateri već prekriveni zemljom, što može ukazivati na početak sanacije.
Mehrabad i univerzitet u Lavizanu
Aerodrom Mehrabad u zapadnom Teheranu, meta izraelskih napada, pretrpio je višestruka razaranja. Uništena su skladišta i objekti u industrijskim zonama blizu piste, gdje su smještene kompanije povezane s iranskom odbrambenom industrijom.
Na univerzitetu Shahid Rajaee u Lavizanu zabilježena su ozbiljna razaranja, potvrđena i videosnimcima. Više objekata u kampusu je pogođeno, s rasutim ruševinama po okolini.
Da li Iran i dalje ima obogaćeni uranijum?
Iako su mnogi objekti uništeni, ključna nepoznanica ostaje: da li Iran još uvijek posjeduje svoje zalihe obogaćenog uranijuma?
Prema riječima stručnjaka Davida Albrighta, Iranov program obogaćivanja urana je "efektivno uništen", ali preostale zalihe uranijuma obogaćenog na 60%, 20% i 3–5% te neinstalirane centrifuge i dalje predstavljaju potencijalnu prijetnju u budućnosti.