Slovenija prva u EU sankcionisala izraelske ministre zbog Gaze: "Šaljemo jasnu poruku..."

Itamar Ben-Gvir i Bezalel Smotrich
Nakon što ministri vanjskih poslova Evropske unije nisu postigli zajednički dogovor o mjerama protiv Izraela, Slovenija je odlučila da samostalno uvede prve sankcije na nacionalnom nivou. Ministrica vanjskih poslova Tanja Fajon saopćila je da je vlada proglasila dvojicu izraelskih ministara nepoželjnim osobama u Sloveniji.
Na konferenciji za medije, Fajon je pojasnila da je riječ o prvim sankcijama takve vrste koje neka članica EU donosi protiv Izraela.
Kako je naglasila, ovim mjerama Slovenija želi poslati jasnu poruku Izraelu da "ubijanje nedužnih civila u Gazi mora prestati".
Sankcije se odnose na izraelskog ministra za nacionalnu sigurnost Itamara Ben-Gvira i ministra finansija i odbrane Bezalela Smotricha.
- Radi se o ministrima koji svojim genocidnim izjavama potiču ekstremno nasilje i gruba kršenja ljudskih prava Palestinaca. Javnosti zagovaraju širenje ilegalnih izraelskih naselja na Zapadnoj obali, prisilna iseljavanja Palestinaca i pozivaju na nasilje nad palestinskim civilnim stanovništvom. Svojim djelovanjem i stavovima podržavaju etničko čišćenje Zapadne obale i Gaze, navodi se u saopćenju slovenske vlade.
Ova odluka dolazi nakon sastanka ministara vanjskih poslova EU u utorak, gdje nije postignut dogovor o mjerama protiv Izraela zbog kršenja ljudskih prava. Premijer Robert Golob je ranije izjavio da će Slovenija poduzeti mjere zajedno s drugim istomišljenim članicama ako EU ne reaguje.
Ministrica Fajon danas se osvrnula i na nedavni dogovor EU s Izraelom o jačanju isporuke humanitarne pomoći u Gazu, koji je najavila visoka predstavnica EU za vanjsku politiku Kaja Kallas. Fajon je izjavila da sporazum "u praksi ne funkcioniše", podsjetivši na brojne Palestince koji su ubijeni dok su čekali pomoć, kao i na izraelski plan raseljenja cjelokupnog stanovništva Gaze prema Rafi, na krajnjem jugu enklave.
- U utorak sam pozvala i šefa evropske diplomatije da Evropska komisija pripremi konkretne prijedloge - nažalost, političke volje za to zasad nema, dodala je Fajon, ističući da jedini izlaz iz krize vidi u rješenju o dvije države.
Sankcije protiv Ben-Gvira i Smotricha već su sredinom juna uvele Kanada, Australija, Novi Zeland, Velika Britanija i Norveška. Ministri vanjskih poslova ovih zemalja u zajedničkom saopćenju optužili su dvojicu izraelskih ministara za poticanje nasilja nad Palestincima na Zapadnoj obali, dok Gazu nisu spominjali.
Napadi na Palestinu, ali i na Libanon, Siriju, Jemen i Iran, ilegalno naseljavanje okupiranih teritorija i ograničavanje isporuke humanitarne pomoći Gazi u skladu su sa sadašnjom politikom izraelske vlade na čelu s premijerom Benjaminom Netanyahuom, ali pomenuti ministri u svojim stavovima i prijedlozima zauzimaju još radikalnije pozicije. Smotrich, uz to, živi u jednoj od ilegalnih naselja na Zapadnoj obali.