Sirija na ivici novog krvavog rata, podijeljenja je na više frakcija: Počele masovne evakuacije

Foto: REUTERS/Khalil Ashawi
U proteklih nekoliko dana južna sirijska pokrajina Sweida našla se u središtu krvavih sukoba između sunitskih beduinskih boraca i Druza, manjinske zajednice koja tradicionalno naseljava to područje. Val nasilja u kojem su deseci ubijenih, napadi iz zraka i hiljade raseljenih ponovo su otvorili pitanje sigurnosti manjina u zemlji čiji je teritorij danas rascijepljen između više frakcija.
Sirija je trenutno de facto podijeljena: prijelazna sunitska vlada Ahmeda al-Šaraa upravlja Damaskom i dijelovima središta zemlje, kurdske SDF snage drže sjeveroistok, Sweidom dominiraju druzijske milicije, dok sjeverozapad kontrolira islamistički HTS. Uz granicu s Izraelom pokušava se uspostaviti tampon-zona pod izraelskom zaštitom Druzima. Svaki od ovih prostora funkcioniše kao zaseban politički entitet.
Sukobi u Sweidi započeli su nakon otmice jednog druzijskog trgovca, što je izazvalo lanac osveta, napada i otmica. Osama Bšnak Radwan i njegova porodica bili su zatočeni u kući tri dana pod neprekidnim granatiranjem. Pripadnici oružanih grupa u uniformama došli su pred njihovu kuću uz povike: "Izađite, Druzi! Izađite, psi!" – da bi potom izvršili pokolj nad više od deset članova porodice Radwan, piše The Wall Street Journal.
U pokušaju da zaštiti Druze, izraelske zračne snage napale su sirijske vladine položaje, dok su sirijske trupe pokušavale ući u Sweidu. Lokalne druzijske zajednice tu prisutnost dočekale su s nepovjerenjem i optužile vojsku za saradnju s beduinskim grupama.
Prijelazna vlast, koja je uspostavljena nakon pada Bašara al-Asada, ne uspijeva uspostaviti potpunu kontrolu nad teritorijem niti zaštititi manjine. Predsjednik Ahmed al-Šara, bivši islamist, javno je pohvalio mobilizaciju beduinskih snaga i Druze nazvao "nezakonitim skupinama". Takve izjave dodatno su produbile tenzije.
Kada je 14. jula sirijska vojska ušla u Sweidu, izraelski avioni napali su njihove tenkove. Duhovni vođa Druza Hikmat al-Hidžri oglasio se s porukom da se zajednica nalazi pod prijetnjom istrebljenja i pozvao na samoodbranu. Dan kasnije najavljeno primirje propalo je jer ga Hidžri nije podržao.
Izvještaji UN-a bilježe stotine mrtvih i hiljade raseljenih. WhatsApp poruke članova porodice Radwan govore o masakru: "Još ih je samo nekoliko živo." Te večeri ubijeno je najmanje 13 članova porodice. Visoki povjerenik UN-a za ljudska prava Volker Türk potvrdio je autentičnost napada i povezanost počinitelja s prijelaznim vlastima.
Situacija je dodatno eskalirala 17. jula kada je Izrael napao vojne ciljeve u Damasku i blizini predsjedničke palače. Iako je kasnije postignut dogovor o primirju i reintegraciji Sweide u državni okvir, Hidžri je ponovo odbio sporazum. Sukobi su se nastavili.
Druzijska odvjetnica Vadžiha Hadžar izjavila je da su sela na zapadu razorena, kuće spaljene, a ljudi pogubljeni na ulicama. Nakon povlačenja sirijskih snaga, druzijske milicije izvršile su napade na beduinske četvrti. Pastir Nahi Sweiti izjavio je da su "spaljene džamije" i da su "ubijene žene i djeca".
Sirijska vlada tvrdi da je povukla trupe kako bi smirila situaciju, ali napade Druza na beduine naziva kršenjem dogovora. Predsjednik Šara poručio je da će svi odgovorni za zločine biti kažnjeni, bez obzira na pripadnost. Druzijski komandant Firoz Na'im odgovorio je da niko nije ubijao civile, te optužio vladu za saradnju s beduinskim milicijama.
Uz posredovanje Sjedinjenih Američkih Država, sirijske snage vratile su se u Sweidu, a Izrael privremeno obustavio zračne napade pod uvjetom zaštite druzijske zajednice. Ipak, primirje ostaje krhko. UN izvještava o gotovo 100.000 raseljenih, dok se govor mržnje između zajednica sve brže širi društvenim mrežama.
Sirijsko Ministarstvo unutrašnjih poslova započelo je evakuaciju stotina beduinskih porodica iz Sweide prema sunitskom Darau, što dodatno potvrđuje dubinu krize i podjela u zemlji.