Šest puta su izgubljene atomske bombe: Nikad nisu pronađene, jedna je nestala u blizini Balkana

nuklearno oružje/Worldatlas.com
Foto: Ilustracija/Worldatlas.com
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ključevi, slušalice, čarape – i nuklearno oružje? Vjerovali ili ne, tijekom Hladnog rata dogodilo se barem šest slučajeva u kojima su Sjedinjene Američke Države izgubile atomske bombe ili nuklearni materijal. Osim toga, dokumentirano je najmanje 32 nesreće s nuklearnim oružjem, poznate pod vojnim kodnim nazivom Broken Arrow. Ove nesreće uključuju slučajno lansiranje, detonaciju, krađu ili – da, dobro ste pročitali – gubitak nuklearnog oružja.

1950: Prva izgubljena bomba

Manje od pet godina nakon prvog testiranja atomske bombe, SAD je izgubio prvi primjerak. Tokom simulacije nuklearnog udara na Sovjetski Savez, B-36 bombarder na letu iz Aljaske prema Teksasu doživio je kvar na motoru. Posada je bila prisiljena izbaciti Mark 4 bombu u Tihi ocean.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Iako je vojska tvrdila da bomba nije imala plutonijsku jezgru te nije bila sposobna za nuklearnu eksploziju, sadržavala je uranij i TNT. Nijedan dio bombe nikada nije pronađen.

1956: Nestanak iznad Mediterana

Sljedeći gubitak dogodio se u Europi, odnosno u Sredozemnom moru, što ruku na srce i nije tako daleko od Balkana. Desetog marta 1956. Boeing B-47 Stratojet s dvije nuklearne kapsule poletio je iz Floride prema Maroku. Tijekom leta planirano je punjenje gorivom iznad Sredozemnog mora, no zrakoplov nikada nije uspostavio kontakt. Ostaci zrakoplova nikada nisu pronađeni, a sudbina nuklearnih kapsula ostala je nepoznata.

1958: Nuklearna bomba u rijeci Savannah

Tijekom simulirane borbene misije 5. februara 1958., bombarder B-47 sudario se s lovcem F-86. Kako bi omogućili sigurno slijetanje oštećenog zrakoplova, posada je izbacila Mark 15 nuklearnu bombu u ušće rijeke Savannah u Georgiji. Iako se zrakoplov uspio sigurno prizemljiti, bomba teška 3.400 kilograma nikada nije pronađena.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1961: Incident u Sjevernoj Karolini

Jedna od najpoznatijih nesreća dogodila se 24. januara 1961. kada je krilo B-52 bombardera puklo iznad Goldsboroa u Sjevernoj Karolini. Dvije nuklearne bombe pale su iz zrakoplova – jedna je aktivirala padobran i sigurno sletjela, dok je druga udarila u tlo. Iako se pretpostavlja da je bomba pala na poljoprivredno zemljište, nikada nije pronađena.

Godine 2012., u blizini mjesta pada postavljen je spomenik kako bi se obilježio incident.

1965: Zrakoplov s bombom potonuo u Tihi ocean

Petog decembra 1965. avion A-4E Skyhawk, naoružan nuklearnim oružjem, pao je s nosača zrakoplova USS Ticonderoga u Filipinskom moru. Avion, pilot i nuklearna bomba nestali su bez traga.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Godine 1989. SAD je priznao da se bomba još uvijek nalazi na dnu mora, oko 128 kilometara od japanskog otoka. Ovo otkriće izazvalo je bijes japanske vlade i ekoloških skupina.

1968: Tajanstveni nestanak

Proljeća 1968. godine dogodio se još jedan neobjašnjiv incident. Pentagon drži detalje pod strogo povjerljivim oznakama, ali mnogi vjeruju da se incident odnosi na nuklearnu podmornicu Scorpion. Ova napadna podmornica, s posadom od 99 ljudi, nestala je u maju 1968. u Atlantskom oceanu tijekom tajne misije špijuniranja sovjetske mornarice.

Iako detalji ostaju nepoznati, ostaje činjenica da je ovakvih nesreća bilo daleko više nego što bi javnost očekivala.

Incidenti s nuklearnim oružjem tijekom Hladnog rata otkrivaju koliko su opasne posljedice ljudskih pogrešaka ili tehničkih kvarova u vrijeme utrke u naoružanju. Gubitak nuklearnog oružja ne predstavlja samo opasnost za okoliš već i prijetnju globalnoj sigurnosti, dok mnoga pitanja o ovim događajima i dalje ostaju neodgovorena.