Samo molitve u tišini: U Betlehemu, Isusovom rodnom mjestu - otkazana proslava Božića

U Betlehemu otkazana proslava Božića/ Needpix/
Crkva rođenja Kristova u Betlehemu na Zapadnoj obali sveto je mjesto za dvije i pol milijarde kršćana diljem svijeta. Sagrađena je na vrhu špilje u kojoj kršćani vjeruju da je rođen Isus i gdje je započela njihova vjera.
Jedna od najstarijih crkava na svijetu sada je žrtva jednog od najdužih sukoba i zjapi prazna. “To je upravo ono zbog čega tugujemo, tužni smo zbog onoga što se događa”, kaže Issa Thaljieh, svećenik u betlehemskoj crkvi. “Željeli bismo zapravo moliti za mir, za ljubav. To je ono što nam treba.” Ali ove će se molitve ove godine moliti u potpunoj tišini, piše Global News.
''Trg jaslica'', odmah ispred crkve, tradicionalno je središte božićnih slavlja. Čak ga ni pandemija COVID-19 nije svela na ovo što je sada. Zbog sukoba u Gazi, božićne svečanosti u Betlehemu su otkazane. Nema drvca, svjetla, nema jaslica. Jedine koje se mogu vidjeti su ručno izrađene u tvornicama drva zajedno s križevima i drugim skulpturama, samo da bi stajale na policama trgovina čekajući kupce koji ne dolaze.
"Nema nikoga, to je kao pustinja", kaže Rony Tabash, vlasnik lokalne trgovine. “Nikad u životu nisam vidio Betlehem takav.” I niko nikada nije vidio Gazu kakva je sada.
U Gazi živi oko hiljadu kršćana. Tokom vikenda ubijene su majka i kći koje su tražile utočište u jedinoj katoličkoj crkvi, piše Global News. Katolički dužnosnici kažu da ih je ustrijelio izraelski snajper.
Papa Franjo osudio je napad, nazivajući napade na civile "terorizmom". Otprilike 50.000 kršćana ostalo je na Zapadnoj obali, ali se brojke brzo smanjuju. Ipak, neki kažu da neće otići.
“Moja uloga u Betlehemu je zadržati kršćansku zajednicu u Betlehemu, a ne otići jer ne želim ovu prekrasnu crkvu pretvoriti u muzej”, rekao je Thaljieh. Za Tabasha, vlasnika trgovine u trećoj generaciji, napuštanje Svete zemlje nije opcija. "Za mene uvijek kažem da imamo misiju da se odupremo, da ostanemo na ovom mjestu", rekao je. “Ali moramo misliti i na našu djecu, na našu budućnost. Betlehemska djeca.”