SAD i Kina za stolom u Švicarskoj: Hoće li pregovori ugasiti trgovinski požar?

Ilustracija/ Arhiv
Američki ministar finansija Scott Bessent i glavni trgovinski pregovarač Jamieson Greer ovog vikenda sastaju se u Ženevi s kineskim dopremijerom He Lifengom, u pokušaju da naprave pomak ka rješavanju dugotrajnog trgovinskog rata između dvije najveće svjetske ekonomije. Vijest o sastanku, koju je Washington objavio kasno u utorak, a potom potvrdio i Peking, odmah je donijela olakšanje uzdrmanim tržištima.
Sastanak dolazi nakon mjeseci eskalacije tenzija, koje su dovele do uvođenja tarifa u iznosima koji prelaze 100%. Prema izvorima Reutersa, očekuje se da će dvije strane razgovarati o smanjenju široko postavljenih carina, ukidanju tarifa na određene proizvode, američkoj politici vezanoj za de minimis prag, kao i o listi kontrole izvoza.
Iako su Washington i Peking mjesecima vodili „igru mačke i miša“, izbjegavajući da prikažu popuštanje, globalna tržišta i lanci snabdijevanja trpjeli su značajne posljedice. Ured američkog trgovinskog predstavnika i Ministarstvo finansija saopštili su da će Greer i Bessent u četvrtak otputovati u Ženevu, gdje će se, pored kineske delegacije, sastati i sa švicarskom predsjednicom Karin Keller-Sutter.
Portparol kineskog ministarstva trgovine potvrdio je spremnost Pekinga na razgovore, navodeći kako se odluka temelji na „potpunom razmatranju globalnih očekivanja, kineskih interesa te zahtjeva američke industrije i potrošača.“ Ovo je prvi susret visokih zvaničnika SAD-a i Kine još od marta, kada se američki senator Steve Daines sastao s kineskim premijerom Lijem Qiangom u Pekingu.
Kina je u proteklim sedmicama održavala čvrst ton, poručujući da „nikada neće kleknuti“ pred dodatne carine američkog predsjednika Donalda Trumpa, koje kineska propaganda poredi s „pijenjem otrova.“ Ekonomisti su u međuvremenu upozorili na opasnost – Trumpove carine mogle bi naglo smanjiti globalni rast, dok je japanska investiciona banka Nomura prošle sedmice procijenila da bi Kina mogla izgubiti i do 16 miliona radnih mjesta.
Bessent je u izjavi za Fox News istakao da će subotnji sastanak poslužiti kako bi dvije strane utvrdile „o čemu će razgovarati.“ „Imamo zajednički interes – ovo nije održivo. A 145%, 125% je ekvivalent embargu. Ne želimo se razdvojiti. Ono što želimo jeste poštena trgovina,“ rekao je američki ministar.