Rusija se hvali da ima vakcinu za liječenje raka ali nije objavila rezultate studije
Tvrdnja da je Rusija razvila novu vakcinu protiv raka izazvala je veliku pažnju na društvenim mrežama, posebno nakon što je postala široko dijeljena na platformama poput X-a (bivši Twitter), Reddit-a, Facebook-a i TikTok-a. Objava, koja je prikupila milione pregleda, navodno je tvrdila da je ruski istraživač najavio vakcinu, ali do sada nema provjerenih dokaza koji podržavaju ovu tvrdnju, piše Snopes.
Dana 15. decembra 2024. godine, Andrey Kaprin, direktor Radiološkog medicinskog istraživačkog centra Ministarstva zdravlja Rusije, pojavio se na Radiju Rossiya gdje je najavio vakcinu. Prema izvještaju ruske novinske agencije TASS, Kaprin je izjavio da će mRNA vakcina biti besplatno dostupna pacijentima oboljelim od raka. Vakcina bi, navodno, trebala suzbiti rast tumora i metastaze kod pacijenata koji već imaju dijagnosticiran rak. Međutim, do sada nisu objavljeni rezultati nikakvih kliničkih studija koji bi provjerili ove tvrdnje.
Kaprin je dalje objasnio da je vakcina razvijena uz pomoć nekoliko ruskih istraživačkih instituta, uključujući Gamaleya Nacionalni istraživački centar za epidemiologiju i mikrobiologiju, Hertsen Moskovski onkološki istraživački institut i Blokhin Centar za istraživanje raka. Iako su ovi instituti bili uključeni u razvoj raznih vakcina, uključujući Sputnik V vakcinu protiv COVID-19, do sada nisu podijeljeni konkretni dokazi ili rezultati studija koji bi potvrdili postojanje vakcine protiv raka.
Ranije, u junu 2024. godine, TASS je izvještavao da se preklinička ispitivanja vakcine očekuju da završe do kraja 2024. godine, a klinička ispitivanja na ljudima planirana su da počnu sredinom 2025. godine. Unatoč ovim najavama, nisu objavljeni podaci koji bi potvrdili efikasnost ili sigurnost vakcine.
U nedostatku objavljenih rezultata, stručnjaci su izrazili oprez. Dva anonimna istraživača raka, specijalizirana za imunoterapiju, odbila su da komentarišu vakcinu, navodeći nedostatak provjerljivih podataka. Naučna zajednica generalno čeka objavljivanje recenziranih studija ili javno dostupnih rezultata kliničkih ispitivanja prije nego donese zaključke o novim tretmanima.
Trenutno, najava ruske vakcine protiv raka ostaje nepotvrđena. Važno je praviti razliku između tvrdnji u ranoj fazi razvoja i potvrđenih naučnih dostignuća, posebno kada se radi o tako složenim medicinskim pitanjima kao što je liječenje raka.
Širenje nepovjerenih tvrdnji na internetu naglašava važnost kritičkog razmišljanja i potrebe za vjerodostojnim izvorima prilikom ocjenjivanja medicinskih otkrića. Za sada, status vakcine ostaje neizvjestan, a dalja istraživanja i objavljeni rezultati su neophodni kako bi se procijenio njen potencijal.