Rusi tvrde da ubrzo puštaju u promet vakcinu protiv raka

Ilustracija/Canva

Ilustracija/ Canva

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ruski naučnici Instituta za epidemiologiju i mikrobiologiju "Gamaleja" najavili su završetak rada na terapeutskoj vakcini protiv raka koja bi trebalo da bude puštena u upotrebu 2025. godine. Direktor Instituta, Aleksandar Gincburg, istakao je da će vakcina biti namijenjena pacijentima kojima je već dijagnostikovan rak, nudeći personaliziran pristup u liječenju ove teške bolesti.

"Ova tehnologija omogućava proizvodnju visoke koncentracije ciljnog proteina, što je ključno za aktivaciju imunog sistema. To pomaže imunom sistemu da prepozna razliku između sopstvenih i stranih proteina", rekao je Gincburg za ruske medije.

Razvoj nove vakcine započeo je 2022. godine, koristeći mRNA tehnologiju koja je već bila primijenjena u vakcinama protiv koronavirusa. Gincburg je naglasio da je riječ o personalizovanom proizvodu koji se kreira za svakog pacijenta, s obzirom na to da nema dva identična tumora. Napominjemo, prema tvrdnjama koje je iznio fact checking portal Snopes nema zvaničnih podataka o efikasnosti vakcine, uprkos tvrdnjama koje dolaze iz Rusije.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prvi testovi pokazali su uspjeh na životinjskom modelu melanoma, dok su u toku istraživanja za druge vrste karcinoma, uključujući karcinom pluća. Prema riječima Gincburga, upravo je karcinom pluća jedan od najčešće dijagnostikovanih oblika raka s visokom stopom smrtnosti, a postojeće metode liječenja poput hirurgije, zračenja i hemoterapije često nisu dovoljno efikasne.

"Zato sada razvijamo model liječenja za karcinom pluća, ali i za druge onkološke bolesti poput raka pankreasa i određenih tipova raka bubrega", izjavio je Gincburg.

Planirano je da se nova vakcina najprije primijeni u Institutu za onkološka istraživanja "Herzen" i Centru za rak "Blokhin", počevši od septembra 2025. godine. U početnim fazama, efikasnost će biti testirana na manjem broju pacijenata.

"Kada Ministarstvo zdravlja registruje ovu tehnologiju, očekujemo njeno brzo širenje u drugim centrima za liječenje širom zemlje," dodao je Gincburg.