Roditeljima sigurno nije bilo dobro: Dijete u muzeju oštetilo sliku vrijednu 50 miliona eura

Dijete oštetilo Rothkovu sliku vrijednu milione funti u muzeju u Rotterdamu/Aad Hoogendoorn/museum Boijmans Van Beuningen
Foto: Aad Hoogendoorn/Muzej Boijmans Van Beuningen
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dijete je oštetilo sliku američkog umjetnika Marka Rothka vrijednu milione funti u muzeju Boijmans Van Beuningen u Rotterdamu.

Glasnogovornik muzeja rekao je da razmatraju „naredne korake“ za tretman Rothkove slike Grey, Orange on Maroon, No. 8.

Šteta je nastala tokom „nečuvanog trenutka“, izjavio je glasnogovornik muzeja za nizozemski medij Algemeen Dagblad (AD) prošle sedmice.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Za BBC je potvrđeno da je oštećenje „površinsko“, te da su „vidljive male ogrebotine na nesprejanoj površini donjeg dijela slike“.

Prema pisanju AD-a, vrijednost apstraktne slike procjenjuje se do 50 miliona eura.

„Potražena je stručna pomoć za konzervaciju, kako u Nizozemskoj tako i u inostranstvu. Trenutno istražujemo naredne korake za tretman slike“, rekli su iz muzeja za BBC, dodavši: „Očekujemo da će djelo u budućnosti ponovo biti izloženo.“

Sophie McAloone, menadžerica konzervacije u kompaniji Fine Art Restoration Company, objasnila je da su „moderna nesprejana“ djela poput Rothkove slike posebno osjetljiva na oštećenja zbog kompleksnosti materijala, nedostatka zaštitnog sloja i intenziteta bojenih površina koje čine čak i najmanja oštećenja lako uočljivima.

„U ovom slučaju, ogrebotine na gornjim slojevima boje mogu znatno utjecati na doživljaj djela“, dodala je McAloone.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Slika se nalazila u javno dostupnom skladištu muzeja Depot kao dio izložbe najpopularnijih djela iz kolekcije.

Jonny Helm, menadžer marketinga u službi za restauraciju umjetnina Plowden & Smith, komentirao je da ovaj incident ima implikacije i za britanske institucije poput V&A East i British Museum, koji razmatraju šire otvaranje svojih arhiva.

Restauracija Rothkove slike bit će izazovna jer su „smjese pigmenata, smola i ljepila koje je Rothko koristio bile prilično kompleksne“, naveo je Helm. Dodatni izazov predstavlja činjenica da slika nije premazana lakom, pa je „otvorena prema okolini“.

Konzervatori sada vjerovatno dokumentuju razmjere štete i istražuju „ranije uspješne tretmane“ Rothkovih djela.

„Rothkova djela kao da imaju lošu sreću – ovo nije prvi put da slušamo o oštećenju njegovih radova“, rekao je Helm.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Podsjetimo, Rothkovo djelo Black on Maroon iz 1958. godine namjerno je vandalizirano u galeriji Tate Modern u Londonu u oktobru 2012. godine od strane Wlodzimierza Umanieca, koji je osuđen na dvije godine zatvora.

Troškovi restauracije tada su procijenjeni na oko 200.000 funti, a popravka je trajala 18 mjeseci.

Rachel Myrtle, šefica odjela za umjetnine u osiguravajućoj kući Aon, rekla je da police osiguranja umjetnina obično pokrivaju „sve rizike fizičkog gubitka i oštećenja, uključujući slučajne štete koje uzrokuju djeca ili posjetioci, uz određene izuzetke“.

Nakon oštećenja, osiguravajuća kuća obično šalje stručnog procjenitelja da dokumentuje štetu, pregleda eventualne snimke nadzornih kamera i procijeni opcije konzervacije.

Muzej nije komentirao ko će biti odgovoran za štetu na slici iz 1960-ih, koju je, prema pisanju medija, galerija kupila 1970-ih.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Boijmans Van Beuningen ranije je naplaćivao štetu posjetiocima. Godine 2011. turista je morao platiti popravku umjetničkog djela Pindakaasvloer umjetnika Wima T. Schippersa, nakon što je nenamjerno stao na pod obložen puterom od kikirikija.

Slika Grey, Orange on Maroon, No. 8 opisana je kao primjer "colour field" slikarstva, stila obilježenog velikim površinama ravnih, jednobojnih tonova.

U posljednjih nekoliko godina više djela moderne umjetnosti u Nizozemskoj bilo je oštećeno:

U novembru 2024. godine, više radova Andyja Warhola oštećeno je tokom pokušaja pljačke galerije MPV u Oisterwijku.

Također, gradska uprava jednog nizozemskog grada priznala je da je tokom renoviranja „vjerovatno“ greškom bacila 46 umjetničkih djela, uključujući Warholovu štampu bivše holandske kraljice.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Muzeji imaju različite politike kada je riječ o štetama koje uzrokuju djeca.

Tako je u avgustu prošle godine četverogodišnji dječak slučajno razbio staru posudu od 3.500 godina u muzeju Hecht u Izraelu. Muzej je tada odlučio da ne tretira incident strogo, već je porodicu pozvao na organizovanu turu.