Rekordna poskupljenja u Velikoj Britaniji: Ljudi prisiljeni na - štednju

Funte/Ilustracija/
Rekordni rast troškova života pretvorio je Ujedinjeno Kraljevstvo iz nacije potrošača u naciju štediša, pokazuje istraživanje.
Promijenilo je odnos domaćinstava prema svom novcu, pa je potrošnja smanjena više od pada prihoda, objavila je udruženje Resolution rezultate svoje studije.
Izgleda da će podaci objavljeni sljedećw sedmice pokazati da se inflacija vraća blizu ciljane razine od dva posto, nakon trogodišnjeg visokog rasta zbog kojega su porodice manje trošile i više štedjele, objavilo je udruženje.
Kako se očekuje da će prema indeksu potrošačkih cijena (CPI) inflacija u aprilu biti blizu ciljane razine središnje Bank of England, udruženje je istraživalo kako je inflacijski pritisak utjecao na životni standard, ponašanje potrošača i financije.
CPI je u oktobru 2022. godine dosegnuo visoku razinu od 11.1 posto, a od marta 2021. su cijene ukupno porasle za 22 posto. U 12 mjeseci do marta 2024. godine CPI je porastao za 3.2 posto, što je ispod 3.4-postotnog povećanja u jednakom razdoblju do februara.
Desetgodišnja inflacija skupila se u tri godine
Ujedinjeno Kraljevstvo je "normalnu" inflaciju koja bi trajala dulje od desetljeća pregrmjelo u samo tri godine.
Troškovi osnovnih potrepština porasli su posebno brzo pa su se siromašnija domaćinstva našla u središtu krize jer im veći udio zarade odlazi upravo na te troškove, kažu autori istraživanja. Domaćinstva su općenito naglo smanjila potrošnju tokom krize troškova života.
Nagli porast inflacije smanjio je vrijednost zarade. Već je neposredno prije pandemije koronavirusa u četvrtom tromjesečju 2019. godine stvarni raspoloživi dohodak domaćintrsva po osobi pao za 1.1 posto (ili 280 funti, odnosno 354 dolara godišnje), ali je stvarna potrošnja po osobi pala mnogo više, za 4.7 posto ili 1.200 funti godišnje.
U posljednja tri mjeseca 2023. porodice su uštedjele šest posto svojih raspoloživih prihoda, što je najveća stopa izvan pandemije u razdoblju duljem od 30 godina, prema istraživanju.
- Iako je sigurno dobra vijest da se ukupna stopa inflacije normalizira, ipak smo doživjeli veliki inflacijski šok, najveći u najmanje dvije generacije, kažu istraživači.
Dodaju da će velike promjene ukupnih cijena i još veće promjene u relativnim cijenama energije i hrane i dalje pratiti građane UK-a.
- To znači da sada trebamo trošiti više na osnovne potrepštine ili trošiti ukupno manje nego ranije. Tako je burno razdoblje promjena cijena preoblikovalo naš životni standard, zaključuju.
Iako se inflacija konačno vraća na ciljanu razinu, učinak nedavnog inflacijskog šoka još dugo će bacati sjenu, dodaju autori.
- Kriza nas je iz nacije potrošača pretvorila u naciju štediša. Potrošnja na kreditnim karticama pala je za 13 posto, a porodice godišnje uštede oko 54 milijarde funti više nego što smo očekivali, navodi se u istraživanju, prenosi Hina.