Ratovi, Donald Trump i sirijski ustanici: Svijet u 2024. godini
Rat u Gazi sve gori i gori.Konstantni napadi na izbjegličke kampove. Veliki broj ubijenih i ranjenih civila. Masakr gotovo svaki dan. Izraelske snage su od 7. oktobra prošle godine u Pojasu Gaze ubile više od 45.000 ljudi, uglavnom žena i djece.Sve više Palestinaca na sjeveru Gaze suočava se sa nedostatkom hrane zbog čega im, pored izraelskih napada, prijeti i smrt od gladi.
O masakrima i napadima na Gazu govorili su i predsjednici Rusije i Turske.
- Želim da kažem jeste da smo, naravno, protiv terorizma u svim njegovim manifestacijama, protiv napada na civile - na bilo kom mjestu i u bilo kojoj zemlji. Ali ovo što se sada dešava u Gazi kao odgovor na dobro poznati teroristički čin u Izraelu zapravo ne liči na rat, to je neka vrsta totalnog uništenja civilnog stanovništva".Vjerujemo da je to rezultat američke politike. Oni su monopolizirali mirovni proces. Odbacili su sve ranije uspostavljene mehanizme za kolektivne napore za rješavanje ovog izuzetno teškog problema, rekao je Putin.
- Naša je ljudska dužnost prema palestinskom narodu da reagiramo na ovo stanje ludila u kojem je naša ljudskost iskušana zajedno s našom vjerom. Oni koji danas zatvaraju oči pred genocidom, do kraja života neće moći izbrisati crnu mrlju sa svojih lica. Dok branimo našu palestinsku braću, mi zapravo branimo čovječanstvo, branimo mir, pravdu i slobodu, izjavio ej Recep Tayyip Erdogan.
Međunarodni krivični sud izdao je naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i njegovog bivšeg šefa odbrane Yoava Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u Gazi. Izrael se također suočava sa optužbom za genocid na Međunarodnom sudu pravde. Sredinom decembra Generalna skupština Ujedinjenih naroda velikom većinom je glasala za hitan prekid vatre u Pojasu Gaze i izrazila podršku radu UN-ove agencije za palestinske izbjeglice no i uprkos tome napadi su nastavljeni.
Izraelske snage počinju i s napadima na Liban. Mnogo je raseljenih porodica. Napadaju se bolnice, škole dok izraelski zvaničnici daju oskudne informacije. Napad s eksplodirajućim pejdžerima bio je medju najsmrtonosnijima. S druge strane i Hezbolah uzvraća. Napadi u Libanu predstavljaju novu vrstu prijetnje 21. stoljeća.
- Znajući da postoje državni akteri koji imaju mogućnost da to urade u velikim razmjerima, to je novo, i može zahtijevati konsultacije među državama o tome kako osigurati veću odgovornost ili kako osigurati sigurnost civila u tome okruženje. Šta god da je izvor odakle te stvari dolaze, moramo obratiti više pažnje.Nema sumnje da iza svega stoji Izrael. Ove obavještajne operacije se preklapaju, često sa konvencionalnim ratovanjem, i svakako imaju efekte na veće konvencionalno ratovanje. Ali sumnjam da je to bila operacija koju su izvele Izraelske odbrambene snage, vojne snage. Ovo ima obilježja napada obavještajne operacije. Čini se najvjerovatnijim da je izraelska obavještajna služba, bilo u blizini fabrike ili na putu u transportu, došla do ovih uređaja i ubacila neke eksplozivne materijale koji su potom detonirani nakon što su primili digitalnu poruku, kazao je Rich Outzen, geopolitički analitičar.
Pobunjenici osvojili Siriju. Ušli su u srce glavnog grada Damaska najavljujući "novo doba" bez osvete, pozivajući Sirijce u inostranstvu da se vrate. Oslobođeni su i zatvorenici od kojih su neki godinama bili zatvoreni, mučeni i silovani. Među njima je i veliki broj žena i djece. Predsjednik Bashar al Assad pobjegao je iz zemlje. Stacionirao se u Rusiji. Pronađene su i podzemne garaže u kojima se proizvodila droga i dalje distribuirala. Sve to radila vlada svrgnutog ashara al Assada.No ni ovdje Izrael ne miruje. Izraelski zračni napadi intenzivirali su se širom Sirije nakon pada vlade Bashara al-Assada.
U Ukrajini i dalje zategnuto na bojištiima. Bidenova administracija u odlasku ubrzava nove pakete pomoći prije nego što Donald Trump preuzme dužnost u januaru. Pomoć dolazi u kritičnoj fazi rata, dok se ruske trupe približavaju ključnom gradu Pokrovsku u ukrajinskoj regiji Donjeck nakon višemjesečnog pritiska. Ukrajinska vojska ponavljala je posljednjih dana da su ruske trupe uništile ili zauzele nekoliko ukrajinskih položaja u blizini grada.Iz NATO-a pozivaju na podršku javnog mnijenja i osjećaj žrtvovanja kako bi se "spriječio naredni veliki rat na teritoriji NATO-a".
Donald J. Trump je novi predsjednik SAD-a. Na toj je dužnosti već bio od 2017. do 2021. Demokratska kandidatkinja Kamala Harris osvojila je 214 glasova.
Pristaše Trumpa vide kao spasitelja i heroja koji je spreman braniti njihove vrijednosti od liberala u SAD-u. Kritičari, pak, ističu da je osuđeni kriminalac, a njegovu kampanju pratili su s nevjericom, izražavajući šok zbog onoga što nazivaju njegovom radikalnom politikom, ponašanjem koje nije dostojno državnika i impulzivnim korištenjem društvenih mreža, kako na dužnosti, tako i izvan nje.
Osim ratova u svijetu i predsjedničkih izbora u SAD-u treba još istaći da je NATO obilježio 75. godišnjicu postojanja i dobiti novo vodstvo, a slavilo se i 80 godina od iskrcavanja na Normandiju. Šest novih država je pristupilo BRICS-u, koji će tako predstavljati skoro polovinu svjetske populacije, trećinu globalne ekonomske moći i u svojim redovima imati dva od tri najveća proizvođača nafte u svijetu.
Prilog Aide Spahić.