Putin ažurirao nuklearnu doktrinu Rusije, ono što u njoj piše je zabrinjavajuće
Predsjednik Rusije Vladimir Putin odobrio je ažuriranu nuklearnu doktrinu Ruske Federacije, kojom se definiraju osnovni principi državne politike u oblasti nuklearnog odvraćanja. Dokument potvrđuje da je nuklearno oružje krajnja mjera za zaštitu suvereniteta zemlje, dok se uvode nove smjernice zbog, kako se navodi, pojave novih vojnih prijetnji i rizika.
Prema informacijama ruskih medija, proširena je lista država i vojnih saveza koji podliježu nuklearnom odvraćanju, kao i kategorije prijetnji koje zahtijevaju neutralizaciju.
"Agresija bilo koje nenuklearne države, ali uz podršku nuklearne zemlje, smatrat će se zajedničkim napadom na Rusiju. Nuklearni odgovor je moguć u slučaju kritične prijetnje suverenitetu zemlje, čak i konvencionalnim oružjem, kao i u slučaju napada na Bjelorusiju," navedeno je u dokumentu.
Glavne tačke nove doktrine:
Državna politika u oblasti nuklearnog odvraćanja je defanzivne prirode.
Nuklearno oružje se smatra sredstvom odvraćanja, čija je upotreba ekstremna i neophodna mjera.
Odvraćanje potencijalnog neprijatelja od agresije na Rusiju i njene saveznike jedan je od najviših prioriteta.
Rusija može koristiti nuklearno oružje u slučaju agresije protiv Rusije ili Bjelorusije koja predstavlja kritičnu prijetnju teritorijalnom integritetu.
Agresija bilo koje države iz vojne koalicije na Rusiju ili njene saveznike smatra se agresijom te koalicije u cjelini.
Agresija na Rusiju ili njene saveznike od strane nenuklearne države uz podršku nuklearne smatra se zajedničkim napadom.
Rusija zadržava pravo upotrebe nuklearnog oružja kao odgovor na upotrebu oružja za masovno uništenje protiv nje ili njenih saveznika.
Rusija vrši nuklearno odvraćanje od potencijalnog protivnika: država, blokova i saveza koji Rusiju smatraju protivnikom.
Prilagodljivost nuklearnog odvraćanja vojnim opasnostima i prijetnjama uključena je u osnove državne politike.
Državna politika nuklearnog odvraćanja usmjerena je na održavanje nuklearnih snaga na nivou dovoljnog za odvraćanje.
Neizvjesnost za potencijalnog protivnika u pogledu razmjera i lokacije upotrebe nuklearnih snaga uključena je u principe odvraćanja.
Nuklearno odvraćanje ima za cilj osigurati da potencijalni protivnik shvati neizbježnost odmazde u slučaju agresije na Rusiju.
Državna politika nuklearnog odvraćanja garantuje prekid neprijateljstava pod uslovima prihvatljivim za Rusiju.
Održavanje stalne spremnosti dijela nuklearnih snaga za upotrebu uključeno je u principe nuklearnog odvraćanja.
Posljednje ažuriranje ove doktrine Putin je potpisao 2020. godine, a nova verzija dodatno precizira parametre i proširuje uvjete pod kojima se može koristiti nuklearno oružje. Podsjećamo, američki predsjednik Joe Biden je ranije navodno odobrio Ukrajini da koristi američke projektile za napade na rusku teritoriju.