Prve posljedice Trumpovog trgovinskog rata: Sedmica se otvara...

President Donald Trump displays a chart with reciprocal tariffs during a 'Liberation Day' event in the Rose Garden at the White House on April 2, 2025 in Washington, D.C. Today?s tariffs are just the most recent moves that President Trump has taken in this new trade war since returning to the White House less that three months ago. (Photo by Samuel Corum/Sipa USA) Photo: Sipa USA/SIPA USA/Sipa Usa/sipa Usa
Foto: Sipa Usa/Samuel Corum
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Tri sedmice nakon što je američki predsjednik Donald Trump praktički proglasio trgovinski rat cijelom svijetu, novi ekonomski pokazatelji i prognoze ukazat će na prve posljedice.

Samo nekoliko ulica od Bijele kuće, Međunarodni monetarni fond (MMF) sprema se u utorak objaviti nove projekcije, u kojima će, kako se očekuje, sniziti procjene rasta svjetskog gospodarstva, piše Bloomberg. 

Prvi podaci o utjecaju novih carina

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dan kasnije, u srijedu, bit će objavljeni indeksi menadžera nabave (PMI) za proizvodni i uslužni sektor iz Japana, Europe i Sjedinjenih Američkih Država, što će dati prvi koordinirani uvid u gospodarsku aktivnost nakon što su Trumpove carine stupile na snagu 2. aprila. U istoj sedmici stižu i nova poslovna istraživanja iz vodećih ekonomija, prenosi Index.hr.

Ti će objedinjeni podaci ministrima financija i guvernerima središnjih banaka u Washingtonu omogućiti procjenu početnih učinaka Trumpova pokušaja restrukturiranja globalne trgovine.

"Naše nove projekcije rasta uključivat će značajna sniženja, ali ne i recesiju", izjavila je u četvrtak direktorica MMF-a Kristalina Georgieva. "Također ćemo revidirati inflacijske prognoze naviše za neke zemlje. Upozoravamo da dugotrajna visoka neizvjesnost povećava rizik od napetosti na financijskim tržištima."

Prema ocjeni analitičara Bloomberg Economicsa, MMF-ove prognoze često budu optimistične tokom potencijalno destabilizirajućih kriza. U četiri velika historijska slučaja koje su analizirali, početna procjena utjecaja na globalni rast bila je u prosjeku 0,5 postotnih bodova blaža od stvarnog pada. Stoga, koliko god MMF snizio prognoze sada, historija pokazuje da bi stvarna šteta mogla biti i veća.

SAD i Kanada: Inflacija i potrošnja pod povećalom

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U SAD-u se pažljivo prate najnoviji podaci o inflacijskim očekivanjima i potrošačkom povjerenju, koje će sveučilište Michigan objaviti u petak. Carine i njihova potencijalna uloga u rastu inflacije sve su prisutnije u odgovorima ispitanika posljednjih mjeseci.

U srijedu stiže i Beige Book, izvještaj Feda o stanju u regionalnim gospodarstvima, s detaljima o tome kako poslovne odluke utječu na aktualna pravila i gospodarsku neizvjesnost.

Tog dana očekuje se i blagi porast prodaje novih kuća u ožujku, dok će se dan kasnije objaviti i podaci o prodaji rabljenih nekretnina. Kamate na hipotekarne kredite već mjesecima ostaju iznad 6,5%, pa građevinari kupce pokušavaju privući dodatnim poticajima.

U četvrtak će također biti objavljeni podaci o narudžbama trajnih dobara, što će pokazati kakva je potražnja za poslovnom opremom.

U Kanadi se završava izborna kampanja, a Liberali premijera Marka Carneyja drže blagu prednost. Pregovarač Steve Verheul, ključna osoba u odgovoru na američke carine, govori na konferenciji u Torontu. Podaci o maloprodaji i procjena potrošnje u ožujku pokazat će je li zabrinutost zbog trgovinskog rata utjecala na trošenje potrošača treći mjesec zaredom, piše Bloomberg. 

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Europa: Sve oči uprte u ankete i pokazatelje potrošnje

U sedmici kada je većina Europe na praznicima, a središnje banke okupljene u Washingtonu, fokus se prebacuje na podatke s obje strane Atlantika. U srijedu izlaze PMI indeksi za proizvodnju i usluge, koji će dati prvi konkretan uvid u učinke američkih carina na europske sektore.

Dan ranije objavljuje se indikator potrošačkog povjerenja, a istog dana ECB objavljuje i svoje istraživanje među profesionalnim prognozerima. U srijedu se očekuje objava praćenja rasta plaća, a Christine Lagarde je prošle sedmice poručila da podaci ukazuju na usporavanje rasta plaća, što je bila osnova za nedavno rezanje kamata.

U četvrtak izlazi njemački Ifo indeks poslovnog povjerenja, koji će pokazati koliko su poduzeća pogođena trgovinskim tenzijama, ali i koliko ih je ohrabrio dogovor o novoj saveznoj vladi. U petak slijede slični podaci iz Francuske.

U Velikoj Britaniji u srijedu se objavljuju PMI pokazatelji i podaci o javnim financijama za ožujak, dok će u petak biti poznati podaci o maloprodaji.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Švicarska narodna banka u četvrtak objavljuje rezultate za prvo tromjesečje, a predsjednik Martin Schlegel obratit će se na godišnjoj skupštini u petak.

U petak se očekuje i nova odluka ruske središnje banke o kamatama, no iako je inflacija u padu, nije izvjesno da će sadašnja rekordna kamatna stopa od 21% biti smanjena.

Azija i Latinska Amerika reagiraju na trgovinske pritiske

U Aziji se sedmica otvara objavom kamatnih stopa u Kini i trgovinskih podataka iz Indonezije, Filipina i Novog Zelanda. Središnja banka Indonezije vjerojatno će zadržati stope nepromijenjenima kako bi stabilizirala rupiju, dok će se u Japanu objaviti indeks potrošačkih cijena za Tokio i prodaja u robnim kućama.

Južnokorejski ministar trgovine Ahn Duk-geun putuje u Washington s ciljem da njegova zemlja postane među prvima koje će pregovarati o ublažavanju carina. Japan je već započeo pregovore i, prema Nikkeiju, razmatra prilagodbu sigurnosnih standarda za automobile kao dio dogovora s Washingtonom.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Latinskoj Americi Argentina će objaviti podatke o BDP-u za veljaču, nakon što je osigurala 20 milijardi dolara pomoći od MMF-a, uključujući 12 milijardi dolara odmah dostupnih sredstava. Kolumbija, Meksiko i Paragvaj objavit će ekonomske pokazatelje koji će pokazati kako se njihova gospodarstva nose s trgovinskim pritiscima.