Propalestinski aktivista Mahmoud Khalil na slobodi nakon 104 dana pritvora u SAD-u

Foto: Kathleen Flynn/REUTERS
Mahmoud Khalil, student na Univerzitetu Columbia, izašao je u petak iz imigracionog pritvorskog centra u saveznoj državi Louisiana, nekoliko sati nakon što je sudija naredio njegovo puštanje na slobodu.
To je velika pobjeda za organizacije za ljudska prava koje su osporavale, kako su navele, nezakonito ciljanje propalestinskog aktiviste od strane administracije Donalda Trumpa.
- Iako je pravda prevladala, to je mnogo, mnogo zakasnilo. Ovo nikada nije smjelo potrajati tri mjeseca, rekao je Khalil po izlasku u ruralnom mjestu Jena.
Khalil, istaknuta ličnost propalestinskih protesta protiv izraelskog rata u Gazi, uhapšen je 8. marta od strane imigracionih agenata u predvorju svog univerzitetskog smještaja na Manhattanu. Američki predsjednik Donald Trump je proteste nazvao antisemitističkim i obećao deportaciju stranih studenata koji u njima učestvuju. Khalil je postao prvi meta te politike.
Demonstranti, uključujući i neke jevrejske grupe, tvrde da vlada pogrešno izjednačava njihovu kritiku izraelskih postupaka u Gazi s antisemitizmom, a njihovo zalaganje za palestinska prava s podrškom ekstremizmu.
Nakon saslušanja pravnih timova Khalila i Ministarstva domovinske sigurnosti (DHS), američki okružni sudija Michael Farbiarz iz Newarka (New Jersey) naredio je DHS-u da Khalila pusti iz pritvora do 18.30 sati po lokalnom vremenu u petak.
Farbiarz je naveo da vlada nije ni pokušala pobiti dokaze koje su iznijeli Khalilovi advokati da on ne predstavlja opasnost po javnost niti rizik od bijega.
- ostoji barem neka osnova za tvrdnju da se imigraciona optužba ovdje koristi kako bi se kaznio podnosilac zahtjeva, rekao je Farbiarz dok je izricao presudu, dodajući da je kažnjavanje nekoga na osnovu građanskog imigracionog postupka protivustavno.
Khalil je najnoviji u nizu stranih propalestinskih studenata uhapšenih u SAD-u od marta, a koje su sudije kasnije pustile na slobodu. Među njima su i Mohsen Mahdawi te Rumeysya Ozturk.
Kao zakoniti stalni stanovnik SAD-a, Khalil tvrdi da se nad njim vrši represija zbog političkog govora, što krši Prvi amandman Ustava SAD-a. Khalil je osudio antisemitizam i rasizam u intervjuima za CNN i druge medije prošle godine.
"Niko nije ilegalan"
Noor Zafar, viša pravna savjetnica Američke unije za građanske slobode (ACLU), koja je podržala Khalila, izjavila je: „Današnja odluka naglašava ključni princip Prvog amandmana: Vlada ne može zloupotrebljavati imigracijske zakone da kazni govor koji joj se ne sviđa.“
Sirijski aktivista planira se vratiti u New York kako bi bio sa svojom suprugom, dr. Noor Abdalla, i njihovim sinčićem, koji se rodio dok je Khalil proveo 104 dana u pritvoru.
- Ova odluka ne rješava nepravde koje je administracija Donalda Trumpa nanijela našoj porodici i mnogim drugima. Danas slavimo što se Mahmoud vraća kući, da bude sa svojom porodicom i zajednicom koja nas podržava od dana kada je nepravedno odveden jer se zalagao za slobodu Palestinaca, rekla je Abdalla u izjavi.
Bijela kuća osudila je odluku o puštanju Khalila, tvrdeći da bi trebao biti deportovan zbog "ponašanja štetnog za vanjskopolitičke interese SAD-a" i zbog toga što je navodno lažno pribavio studentsku vizu.
- Ne postoji pravna osnova da lokalni savezni sudija iz New Jerseya - koji nema nadležnost - naredi puštanje Khalila iz pritvora u Louisiani. Očekujemo da će žalbeni sud potvrditi naš stav, navela je portparolka Bijele kuće Abigail Jackson.
Imigracijski postupci protiv Khalila se nastavljaju.
Khalil, noseći keffiyeh i podignutu pesnicu dok je prilazio novinarima ispred pritvorskog centra, osudio je, kako je rekao, rasističke imigracione politike administracije Donalda Trumpa. Dodao je da ostavlja stotine muškaraca iza rešetaka koji ne bi trebali biti tamo.
- Administracija Donalda Trumpa čini sve da dehumanizira svakoga ovdje,“ rekao je ispred kapija centra. „Niko nije ilegalan, nijedno ljudsko biće nije ilegalno.“
Khalil je rekao da ga je vrijeme provedeno u pritvoru duboko promijenilo.
- Kada uđeš tamo, vidiš drugačiju stvarnost. Drugačiju stvarnost ove zemlje koja navodno promiče ljudska prava, slobodu i pravdu, rekao je.
Posebna optužba
Imigracijski sudija u Louisiani u petak je odbio njegov zahtjev za azil, presudivši da može biti deportovan na osnovu optužbi za imigracionu prevaru, te mu je odbijen zahtjev za kauciju. Farbiarzova odluka učinila je taj zahtjev suvišnim.
Kao i drugi kojima prijeti deportacija, Khalil ima mogućnost žalbe unutar imigracionog sistema. Farbiarz također razmatra Khalilov ustavni prigovor na deportaciju i zabranio je vlastima da ga deportuju dok se taj prigovor ne riješi.
Ranije ovog mjeseca, Farbiarz je presudio da vlada krši Khalilova prava na slobodu govora držeći ga pritvorenim na osnovu rijetko korištenog zakona koji daje američkom državnom sekretaru ovlasti da zatraži deportaciju stranaca čije prisustvo smatra štetnim po vanjsku politiku SAD-a.
Dana 13. juna, sudija je odbio Khalilov zahtjev za puštanje na slobodu jer je administracija tvrdila da se nalazi u pritvoru zbog posebne optužbe - da je propustio navesti određene informacije u svojoj prijavi za stalni boravak.
Khalilovi advokati poriču te navode i ističu da se rijetko dešava da neko bude pritvoren zbog takvih optužbi. Dana 16. juna, pozvali su Farbiarza da odobri puštanje Khalila uz kauciju ili da naredi njegov premještaj u pritvorski centar u New Jerseyju, kako bi bio bliže porodici.
Na ročištu u petak, Farbiarz je rekao da je "veoma neuobičajeno" da se neko drži u pritvoru zbog izostavljenih informacija u imigracionoj prijavi.
Khalil, 30, postao je stalni stanovnik SAD-a prošle godine, a njegova supruga i novorođeni sin su američki državljani.
Trumpovi advokati su u podnesku u utorak tvrdili da bi Khalilov zahtjev za puštanje trebao razmatrati sudija nadležan za njegov imigracijski slučaj, a ne Farbiarz, koji odlučuje o ustavnosti njegovog hapšenja i pritvora.