Problemi sa poslovanjem i bojkot presudili: Je li ovo kraj Muskove političke karijere?

Foto: Instagram
Elon Musk bi uskoro mogao napustiti svoju poziciju na čelu Odjela za efikasnost vlade (DOGE), što bi označilo kraj njegovog kratkog, ali burnog angažmana u administraciji predsjednika Donalda Trumpa. Iako njegova ostavka još nije službeno potvrđena, njegov specijalni status državnog službenika ističe krajem narednog mjeseca, a mediji već uveliko pišu o njegovom sve slabijem uticaju unutar vlade.
Musk, poznat po kontroverznim potezima i izjavama, tvrdi da je na udaru “zlobnih i neetičkih napada s ljevice”, što je navodno glavni razlog zbog kojeg razmatra povlačenje iz državne službe. Prema navodima Washington Posta, osoba bliska milijarderu ističe da bi njegov odlazak bio “bezbolan” jer su uposlenici DOGE-a već uspostavili stabilne odnose s drugim saveznim agencijama.
U međuvremenu, njegovi odnosi s drugim dijelovima administracije sve su napetiji. New York Times je objavio da je ministar finansija Scott Bessent smijenio vršioca dužnosti komesara Porezne uprave (IRS) nakon što je Musk bez konsultacija postavio svog favorita. Uz to, nezadovoljstvo u kabinetu raste i zbog njegovog samovoljnog uvođenja mjera štednje.
Analitičar Dan Ives iz Wedbush Securities smatra da je krajnje vrijeme da se Musk vrati Tesli i u potpunosti posveti njenom vođenju. “Tesla jeste Musk i Musk jeste Tesla. Kompanija je na kritičnoj raskrsnici”, poručio je Ives, upozorivši na pad povjerenja kupaca i narušeni imidž brenda, posebno zbog političke povezanosti s Trumpovom administracijom.
Jedna od najviše osporavanih Muskovih inicijativa bila je naredba da svi federalni službenici svakog petka šalju e-mail s pet stavki koje su postigli tokom sedmice – prijedlog koji je naišao na otpor. Iako je Musk zaprijetio otkazima onima koji se ne budu pridržavali upute, Kancelarija za upravljanje kadrovima (OPM) brzo je reagovala, navodeći da je slanje tih izvještaja – dobrovoljno.
Danas agencije različito primjenjuju ovu praksu: neke su je potpuno napustile, druge je i dalje zadržavaju, ali bez nadzora, dok pojedini službenici šalju gotovo identične poruke iz sedmice u sedmicu – ponekad i u šali.
Ako Musk zaista ode, njegov angažman u vladi ostat će upamćen kao neobičan eksperiment spajanja tehnološke vizije s birokratskom praksom – eksperiment koji je, čini se, došao do svog kraja.