Preminuo najsiromašniji predsjednik na svijetu: Odbio je predsjedničku rezidenciju i živio među narodom

epa10352087 Former Uruguayan President Jose Mujica attends a meeting with President of Chile Gabriel Boric at the Palacio de La Moneda in Santiago, Chile, 06 December 2022. Jose 'Pepe' Mujica met in Santiago with Chilean President Gabriel Boric, as part of the visit made by the former Uruguayan President to Chile to participate in a forum on human rights. EPA/ELVIS GONZALEZ/Elvis Gonzalez
Mujica je živio skromno/ Elvis Gonzalez/EPA
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Umro je José Mujica, biivši urugvajski predsjednik, nekadašnji gerilac i međunarodno poznata figura zbog svog skromnog načina života i liberalnih reformi, preminuo je u dobi od 89 godina.

- S dubokom tugom objavljujemo smrt našeg druga Pepea Mujice, objavio je predsjednik Urugvaja Yamandu Orsi na platformi X.

- Hvala ti za sve što si nam dao i za tvoju duboku ljubav prema svom narodu, dodao je.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Mujica, poznat među Urugvajcima jednostavno kao "Pepe", bio je predsjednik od 2010. do 2015. godine. Tokom mandata zauzimao se za liberalne politike: potpisao je zakon o istospolnim brakovima i legalizaciji pobačaja u ranoj trudnoći te podržao prijedlog za legalizaciju prodaje marihuane – poteze koji su tada bili iznimno rijetki u svijetu, posebno u katoličkoj Južnoj Americi.

Odbio je preseliti se u službenu predsjedničku rezidenciju i nastavio živjeti na malom imanju u predgrađu Montevidea, gdje je uzgajao cvijeće. Bio je poznat po vožnji stare Volkswagen Bube i obrocima u lokalnim restoranima, bez nošenja odijela i kravate.

U intervjuu u maju 2024. za Reuters iz svoje skromne kuće, koju je dijelio sa suprugom, bivšom senatorkom Luciom Topolansky, rekao je kako je buba još uvijek "u fenomenalnom stanju", ali da više voli traktor – "zabavniji je i imate vremena razmišljati".

Mujica je rođen 1935., iako je tvrdio da je došlo do greške i da je zapravo rođen godinu ranije. Odrastao je u siromaštvu, a nakon smrti oca pomagao je majci na porodičnom imanju.

U mladosti je pristupio marksističkoj gerilskoj skupini Tupamarosi, koja se borila protiv konzervativne urugvajske vlade. U sukobima s vojskom ranjen je šest puta i proveo gotovo 15 godina u zatvoru, velikim dijelom u samici, preživljavajući u podzemnim ćelijama bez svjetla i kontakta s ljudima. Uspio je dvaput pobjeći, uključujući bijeg kroz tunel.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nakon povratka demokratije 1985., oslobođen je i vratio se politici. Bio je ministar poljoprivrede, a potom izabran za predsjednika s 52 posto glasova, uprkos zabrinutostima zbog njegove prošlosti i dobi – imao je 74 godine.

Sa suprugom, koja mu je bila i politička partnerica još od dana Tupamarosa, ostao je politički aktivan i nakon predsjedničkog mandata. Podržavali su kandidate ljevice, uključujući predsjednika Orsija, koji je preuzeo dužnost u martu 2025., piše Reuters.