Premijer Kanade raspisao vanredne izbore uz dramatičnu poruku: Moramo se braniti od SAD-a

Premijer Kanade Mark Carney raspisao je vanredne parlamentarne izbore za 28. april, svega nekoliko dana nakon što je stupio na dužnost. Odluku je objavio na vanrednoj konferenciji za medije, uz dramatičnu poruku da se zemlja mora "braniti od sve agresivnijeg ekonomskog pritiska iz Washingtona".
- Znali smo da moramo djelovati kako bismo se suprotstavili Amerikancima, uhvatili se u koštac s Trumpovim carinama i popravili kanadsku ekonomiju, poručio je Carney.
Svoj nastup iskoristio je i za otvoreni napad na američkog predsjednika Donalda Trumpa, kojeg je optužio za pokušaj ekonomske destabilizacije Kanade.
- Trump nas želi slomiti kako bi nas Amerika posjedovala. Nećemo mu to dopustiti, izjavio je Carney, nazivajući trgovinski rat "jednom od najvećih prijetnji našeg vremena".
Poziv na jedinstvo i otpor
Otvarajući predizbornu kampanju, Carney je zatražio "jasan i pozitivan mandat" od Kanađana kako bi, kako je rekao, osigurao budućnost zemlje. Najavio je mjere podrške domaćim poljoprivrednicima i malim biznisima pogođenim trgovinskim tenzijama te širenje prava na dentalnu skrb za milione građana.
Istovremeno je ukinuo kontroverzni porez na ugljik, ocijenivši da je "dijelio zemlju", te je optužio opoziciju za populizam i destruktivnost.
- Lako je biti negativan kad nikad ništa nisi popravio. Lako je rušiti kad nikad ništa nisi izgradio, poručio je Carney.
"Trump mora priznati da je Kanada suverena država"
Na pitanje o odnosima sa SAD-om, Carney je bio jasan: razgovora o trgovinskom sporazumu neće biti dok Trump ne prizna suverenitet Kanade.
- To mora izreći i prihvatiti, rekao je kanadski premijer.
Dvojica lidera još uvijek nisu razgovarala otkako je Carney prije devet dana preuzeo dužnost.
Tenzije rastu, građani odgovaraju bojkotom
Podsjećamo, predsjednik SAD-a Donald Trump izazvao je burne reakcije izjavama da bi Kanada trebala postati 51. američka država. Njegova administracija uvela je carine od 25% na kanadske proizvode, što je kanadska vlada označila kao "ekonomsku agresiju".
Kao odgovor, u više provincija pokrenuti su pozivi na bojkot američkih proizvoda, a neka alkoholna pića iz SAD-a već su povučena s polica. Također je zabilježen pad putovanja Kanađana u Sjedinjene Države, dok raste potrošnja domaćih proizvoda.
Slogan "Elbows up", inspiriran hokejom, postao je simbol nacionalnog ponosa i otpora američkom pritisku.
Trgovinske tenzije dodatno su se pojačale nakon što je Kanada obustavila uvoz iz velike američke klaonice Smithfield Foods, što je dodatno zaoštrilo odnose dvije zemlje.
Dok se politička drama između Ottawe i Washingtona intenzivira, Kanada se priprema za izbore koji bi mogli odrediti kurs zemlje u turbulentnim globalnim okolnostima.