Pregovara se o prekidu vatre u Gazi; SAD: Blizu smo!
Zavrzlama oko lokacije izraelskog premijera Benjamina Netanyahua nastala je danas nakon što su izvori upućeni u razgovore o prekidu vatre u Gazi rekli da Netanyahu putuje u Kairo, dok je njegov ured objavio da se nalazi na sjevernoj granici sa Sirijom.
Izvori su rekli da bi sporazum o prekidu vatre mogao biti potpisan idućih dana, a njime bi se okončale borbe i oslobodili taoci koje drži Hamas u Gazi u zamjenu za palestinske zarobljenike.
Hamas je saopćio da je dogovor moguć ako Izrael prestane postavljati nove uslove.
Netanyahuov ured objavio je da se premijer sastao s visokim vojnim i sigurnosnim zvaničnicima na planini Hermon, strateškoj visoravni unutar Sirije. Njegov ured nije odgovorio na pitanja o tome gdje se Netanyahu sada nalazi. Netanyahu je danas trebao nastaviti svjedočiti na suđenju za korupciju protiv njega samog, ali je saslušanje otkazano, prenosi Hina.
Dva egipatska sigurnosna izvora rekla su da Netanyahu "u ovom trenutku" nije u Kairu, ali da traje sastanak o preostalim tačkama, a glavna među njima je Hamasov zahtjev za garancijama da će svaki neposredan dogovor naposljetku rezultirati sveobuhvatnim sporazumom. Egipatski izvori rekli su da postižu napredak i smatraju da bi utorak navečer mogao biti odlučujući za određivanje sljedećih koraka.
Američki i izraelski zvaničnici izražavaju sve veći optimizam da bi pregovori u kojima posreduju Egipat i Katar mogli dovesti do dogovora do kraja mjeseca, ali su upozorili i da bi oni mogli propasti.
"Vjerujemo, a Izraelci su to rekli, da se približavamo, i nema sumnje u to, vjerujemo u to, ali smo i oprezni u našem optimizmu", rekao je glasnogovornik Bijele kuće John Kirby u intervjuu za Fox News.
"Već smo bili u ovoj poziciji u kojoj nismo uspjeli preći cilj", rekao je Kirby.
Izraelski pregovarači bili su u ponedjeljak u Dohi kako bi se premostile razlike Izraela i Hamasa glede dogovora koji je američki predsjednik na odlasku Joe Biden iznio 31. maja.
Održane su runde pregovora, ali sve su završile neuspjehom jer je Izrael insistirao na zadržavanju vojne prisutnosti u Gazi, a Hamas je odbijao osloboditi taoce dok se izraelske snage ne povuku.
Izraelci su ubili više od 45.000 Palestinaca, raselili većinu od 2,3 miliona stanovnika i opustošili obalnu enklavu.