Predvidio je ekonomsku krizu 2008. godine, a sada upozorava: Podcjenjujemo Muska...

Danny Moses, investitor poznat po predviđanju finansijske krize 2008. godine, sada upozorava da bi rezovi Elona Muska u državnoj potrošnji SAD-a mogli izazvati velike ekonomske probleme.
Moses, koji je stekao slavu zahvaljujući knjizi Michaela Louisa The Big Short iz 2010. i njenoj filmskoj adaptaciji iz 2015. godine, postao je poznat kladeći se protiv hipotekarnih hartija od vrijednosti neposredno prije finansijskog kraha 2008.
On smatra da tržište i dalje ignoriše Muskovu "racionalizaciju" savezne administracije, prenosi Index.
- Mislim da potcjenjujemo efekat koji će rezovi u saveznoj vladi imati na ekonomiju i kako će se to lančano preliti na druge sektore, izjavio je Moses u intervjuu za CNBC-evu emisiju The Exchange.
- Mislim da time potkopavamo prihodnu stranu jednačine, objasnio je.
Tržište često reaguje sa zakašnjenjem. Primjer za to je rast vrijednosti akcija nakon Trumpove izborne pobjede, uprkos tome što je još tada najavio poteze koji danas stvaraju veliku neizvjesnost.
Među tim potezima su i masovna otpuštanja državnih službenika, kao i smanjenje saveznih rashoda pod okriljem Muskovog tzv. Ministarstva za efikasnost vlade (DOGE), koje se hvali da je poreznim obveznicima uštedjelo 115 milijardi dolara.
To, dakle, ne bi trebalo biti iznenađenje, ali čini se da su tržišni analitičari vjerovali da Trump samo "priča velike priče".
Savezna potrošnja, međutim, ne odnosi se samo na održavanje infrastrukture i finansiranje javnih službi. Ona često direktno podstiče privatni sektor i vraća se u ekonomiju kroz plate, ugovore i subvencije. Musk bi to trebalo da zna bolje od većine, s obzirom na to da je njegov SpaceX do sada primio više od 38 milijardi dolara kroz državne ugovore, podsticaje i poreske olakšice.
- To nije tako jednostavno kao reći: "Ovdje postoji prevara, hajde da smanjimo otpad i režemo troškove", rekao je Moses.
- Ne radi se samo o saveznim radnicima ili rashodima iz tih programa. Radi se o ugovorima sa privatnim sektorom.
S obzirom na to da Musk vodi i tzv. Ministarstvo za efikasnost vlade (DOGE), SpaceX vjerovatno neće ostati bez državnog novca. Međutim, situacija bi mogla biti drugačija za firme koje nisu pod direktnim uticajem Trumpovih saveznika.
Moses predviđa da će se prvi znakovi usporavanja ekonomije pojaviti među malim firmama i privatnim izvođačima koji su "do sada obavljali legitimne poslove, a sada su primorani da donose teške poslovne odluke".
Pored toga, Trumpovo kolebanje u vezi sa uvođenjem novih tarifa ključnim američkim trgovinskim partnerima dodatno je povećalo nesigurnost u ionako napetom ekonomskom okruženju.
- Mislim da smo previše optimistični u vezi sa tim kako će se sve ovo odvijati, rekao je Moses za CNBC.
- Kada budu objavljeni finansijski rezultati za prvi kvartal, počećemo da slušamo kako tržište usporava i kako opada povjerenje potrošača.