Predmet su šala: Ova zemlja i dalje ima više ovaca nego ljudi, ali...

Ogroman broj ovaca na Novom Zelandu u poređenju s malobrojnom ljudskom populacijom već dugo je predmet šala na račun Novozelanđana u inostranstvu. Novi Zeland je jedna od rijetkih zemalja na svijetu u kojoj i dalje ima više ovaca nego ljudi. Ali ljudi sustižu ovce, prema novim podacima objavljenim u utorak.
S populacijom od 23,6 miliona ovaca i 5,3 miliona ljudi, na Novom Zelandu živi otprilike 4,5 ovaca na svakog stanovnika, pokazali su podaci državne statističke agencije. To je pad u odnosu na 22 ovce po osobi iz 1982. godine kada je uzgoj ovaca radi mesa i vune bio najveći izvor prihoda Novog Zelanda. Cijena vune već godinama je u padu zbog globalnog prelaska na sintetička vlakna, pa su mnogi stočari odlučili koristiti svoju zemlju na druge načine, piše Associated Press.
Novi Zeland je površinom skoro pet puta veći od Hrvatske, ali ima samo 1,5 miliona više stanovnika. To znači da ima puno prostora za ovce. Gotovo 150 godina ovčarska industrija bila je okosnica novozelandske privrede, a broj ovaca je naglo rastao, dosegnuvši vrhunac 1982. godine kada je bilo više od 70 miliona ovaca i samo 3,2 miliona ljudi.
Prije nego što je „Gospodar prstenova“ doveo milione turista u zemlju, slike zelenih polja ispunjenih mirnim ovcama, u pozadini snježnih planina, dominirale su novozelandskim promotivnim materijalima u inostranstvu.
No, tokom godina pada cijena vune na svjetskom tržištu, broj ovaca se smanjivao. Danas mliječna industrija čini najveći udio u izvozu Novog Zelanda, kojim dominiraju poljoprivreda i hortikultura. Novozelandska statistička agencija objavila je 2023. da je broj ovaca u odnosu na ljude prvi put pao ispod pet. U utorak je objavljeno da je u junu 2024. bilo još milion ovaca manje.
Toby Williams, portparol lobističke grupe Federated Farmers, rekao je da su se uzgajivači ovaca preusmjerili na isplativije djelatnosti – mliječnu industriju ili prenamjenu zemlje iz poljoprivredne u šumsko-gospodarsku, s ciljem prodaje ugljeničnih kvota: „Da budem potpuno iskren, industrija vune je gotovo na tački preokreta i uskoro zapravo i nećemo imati industriju vune.“
Vlada je izradila mjere s ciljem usporavanja pada proizvodnje vune. Tako je 2024. godine objavljeno da će se uvesti ograničenja na veličinu poljoprivrednog zemljišta koje se može prenamijeniti u ugljenične šume.
Nove smjernice za javne nabavke, predstavljene u aprilu, podstiču korištenje proizvoda od novozelandske vune – poput tepiha i izolacijskih materijala – u novoizgrađenim ili obnovljenim javnim zgradama. No, ne očekuje se da će te mjere zaustaviti pad broja ovaca.
Neke zemlje koje se bave ovčarstvom bilježe slične trendove. Najbliži susjed Australija – inače izvor većine šala o Novozelanđanima i ovcama – takođe ima više ovaca nego ljudi, no i tamo se stado smanjuje. Australija ima otprilike tri ovce po stanovniku, prenosi Index.hr.