Posljednjih 18 mjeseci: Papa Franjo je svaku večer zvao crkvu u Gazi

Mnogi arapski lideri i zvaničnici odali su počast papi Franji/Anadolija
Tokom posljednjih 18 mjeseci života, papa Franjo imao je svakodnevni večernji ritual - zvao je jedinu katoličku crkvu u Pojasu Gaze kako bi provjerio kako se ljudi nose s teškom situacijom, piše Sky News. Župnik Crkve Svete Obitelji Gabriel Romanelli rekao je kako je Papa "zvao svaki dan".
U svom posljednjem javnom obraćanju, na Uskrs, Franjo je pozvao na prekid vatre između Izraela i Hamasa. U toj poruci osudio je "dramatičnu i prezira vrijednu humanitarnu situaciju" u Gazi, upozorivši i na "sve snažniju klimu antisemitizma koja se širi svijetom". "Pozivam zaraćene strane: prekinite vatru, oslobodite taoce i omogućite dostavu prijeko potrebne pomoći izgladnjelom stanovništvu koje čezne za budućnošću u kojoj će vladati mir", poručio je Papa Franjo.
U uskrsnoj poruci Franjo je nabrojao čak 11 zemalja i šest regija pogođenih sukobima, upozorivši na svijet koji klizi ka još većem ratu i haosu. "Svjedočimo nevjerovatnoj žeđi za smrću i ubijanjem u brojnim sukobima širom svijeta! Koliko se prezira ponekad iskazuje prema ranjivima, marginaliziranima i migrantima!", rekao je.
Posebno je molio za kršćanske zajednice u Libanonu i Siriji, za "konstruktivan dijalog" kojim bi se ublažila glad u Jemenu, za mir u Sudanu i Južnom Sudanu, te za žrtve nasilja u Demokratskoj Republici Kongo. Spomenuo je i krhki tračak nade u Mjanmaru, gdje su nakon godina krvavog građanskog rata počeli prvi znakovi primirja, prenijela je Hina.
Posebnu molitvu uputio je za "pravedan i trajan mir" u Ukrajini, dok je izražavao duboku tugu zbog tragedije koja i dalje pogađa Gazu. "Sukob u Gazi i dalje donosi smrt i razaranje", rekao je Papa, koji je posljednjih mjeseci sve oštrije kritizirao izraelsku vojnu operaciju protiv Hamasa, nazivajući sukob početkom godine "veoma ozbiljnim i sramotnim".
Mnogi arapski lideri i zvaničnici odali su počast papi Franji, koji je preminuo u dobi od 88 godina, pohvalno govoreći o njegovom jasnom stavu protiv rata u Gazi i predanosti međureligijskom dijalogu. Predsjednik Palestinske samouprave Mahmud Abas nazvao ga je "vjernim prijateljem palestinskog naroda", izvijestila je zvanična novinska agencija Wafa.
"Danas smo izgubili vjernog prijatelja palestinskog naroda i njegovih legitimnih prava", rekao je Abas, ističući da je papa Franjo "priznao palestinsku državu i odobrio podizanje palestinske zastave u Vatikanu".
U isto vrijeme, Basem Naim, član političkog ureda Hamasa, koji je 2007. preuzeo vlast u Pojasu Gaze, pozdravio je Papino protivljenje ratu između Izraela i palestinskog islamističkog pokreta koji traje već više od 18 mjeseci. "Papa Franjo bio je nepokolebljiv branitelj legitimnih prava palestinskog naroda, posebno kroz svoj čvrsti stav protiv rata i genocidnih djela počinjenih nad našim narodom u Gazi u posljednjim mjesecima", naveo je.