Pokušaj državnog udara u Boliviji - vojska raspoređena, stanje napeto

Ilustracija//

Ilustracija//

Ilustracija/ Autor Alfredo Vasquez Meza
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U dramatičnom preokretu događaja, oklopna vozila naletjela su na vrata bolivijske vladine palače u srijedu, što je izazvalo optužbe za pokušaj puča od najviših vladinih zvaničnika i predsjednika Luisa Arcea. Incident je eskalirao tenzije u glavnom gradu pošto su se pojavili izvještaji o neregularnom raspoređivanju vojske.

Bolivijska televizija emitovala je snimak na kojem se vidi kako se predsjednik Arce sukobljava s generalnim komandantom vojske, Huanom Joséom Zunjigom, unutar palate. “Ja sam vaš kapetan i naređujem vam da povučete svoje vojnike i neću dozvoliti ovu neposlušnost”, zahtijevao je Arce. Konfrontacija je istakla ozbiljne unutrašnje nesloge unutar vojnih i vladinih institucija zemlje.

Prije ulaska u zgradu vlade, general Zunjiga se obratio novinarima na Plaza Murillo, rekavši: „Sigurno će uskoro biti novi kabinet ministara; naša država, naša država ne može ovako dalje.” Uprkos tome što je Arcea priznao kao vrhovnog komandanta „za sada“, Zunjigini komentari sugerišu značajnu promenu u političkom pejzažu.

U poruci objavljenoj na njegovom X nalogu, predsjednik Arce je pozvao na poštovanje demokratije. Bolivijska televizija prikazala je dva tenka i nekoliko muškaraca u vojnim uniformama stacionirane ispred vladine palate, pojačavajući osjećaj hitnosti i krize.

"Ne možemo dozvoliti da još jednom pokušaji državnog udara oduzmu živote Bolivijaca", rekao je Arce iz palate u video poruci okružen vladinim zvaničnicima. Njegova molba je naglasila ozbiljnost situacije i potencijal za šire nemire.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pokušaj državnog udara izazvao je brzu osudu regionalnih lidera i međunarodnih organizacija. Bivši predsjednik Evo Morales, u vlastitoj poruci na X, opisao je akcije vojske kao puč koji je "u nastajanju". Marija Nela Prada, ministrica Predsjedništva, ponovila je ovo mišljenje, označivši to kao "pokušaj državnog udara" i pozvala bolivijski narod da brani demokratiju.

Organizacija američkih država, zajedno sa liderima susjednog Čilea, Hondurasa i bivšim bolivijskim predsjednicima, izrazili su svoje ogorčenje i zabrinutost zbog događaja koji se odvijaju.

Bolivija, nacija od 12 miliona ljudi, bori se sa eskalirajućim protestima izazvanim teškim ekonomskim padom. Nekada jedna od najbrže rastućih ekonomija u Južnoj Americi, Bolivija se sada suočava sa značajnim ekonomskim izazovima i nezadovoljstvom javnosti.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dodatno nestabilnosti, pojavio se značajan raskol unutar vladajuće stranke Pokret za socijalizam (MAS). Predsjednik Arce i njegov bivši saveznik, bivši predsjednik Morales, uvučeni su u borbu za moć uoči izbora 2025., što dodatno lome stranku i politički pejzaž zemlje.

Dok Bolivija prolazi kroz ovaj turbulentan period, neposredna budućnost ostaje neizvjesna. Trenutna kriza naglašava krhko stanje bolivijske demokratije i potencijal za dalji sukob. Međunarodna zajednica pažljivo prati, nadajući se mirnom rješenju kako bi se izbjegla dalja destabilizacija u regionu.