"Počinje treća nuklearna era" - Crne prognoze šefa britanske vojske: Situacija je složenija nego ikad prije
Šef britanske vojske, admiral Sir Tony Radakin upozorio je kako se svijet nalazi na pragu "treće nuklearne ere". Njegova izjava dolazi u trenutku kada NATO s velikom zabrinutošću prati ruske prijetnje nuklearnim oružjem, ali i nuklearne programe Sjeverne Koreje i Irana.
Govoreći na skupu Kraljevskog instituta za odbrambene studije (RUSI), Radakin je istaknuo da se globalna ravnoteža moći dramatično mijenja.
- Početak treće nuklearne ere je pred nama, poručio je, dodajući kako je situacija sada složenija nego ikad prije.
Nuklearne prijetnje
Od početka ruske invazije na Ukrajinu prije gotovo tri godine, odnosi Moskve i NATO-a na najnižem su nivou od kraja Hladnog rata. Tokom rata, obilježenog brutalnim sukobima u istočnoj Ukrajini, Kremlj je često posezao za nuklearnim prijetnjama.
Ruski predsjednik Vladimir Putin stavio je nuklearne snage u stanje visoke pripravnosti već na početku invazije 2022. godine, a ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov nekoliko je mjeseci kasnije upozorio kako je rizik od nuklearnog sukoba "značajan". Ove godine Putin je izjavio da je Rusija vojno spremna za nuklearni rat.
- Vidjeli smo brojne prijetnje taktičkim nuklearnim oružjem, velike vojne vježbe i simulirane napade na NATO zemlje - sve s ciljem zastrašivanja i odvraćanja od akcija koje su potrebne za očuvanje stabilnosti, rekao je Radakin. Krajem oktobra Rusija je izvela velike vojne vježbe koje su uključivale simulaciju nuklearnog protivnapada.
Radakin je podsjetio kako je "prva nuklearna era" bila obilježena utrkom u naoružanju tokom Hladnog rata, kada su SAD i Sovjetski Savez akumulirali goleme zalihe nuklearnog oružja. Nakon Hladnog rata "druga nuklearna era" bila je usmjerena na razoružanje i sprječavanje širenja nuklearnog oružja.
Međutim sada smo, tvrdi Radakin, suočeni s "trećom nuklearnom erom", koja je daleko složenija, prenosi Index.hr.
- Ovo je vrijeme obilježeno širenjem nuklearnih tehnologija, brojnim istovremenim prijetnjama i gotovo potpunim izostankom sigurnosnih mehanizama koji su postojali u prošlosti, istakao je admiral.
Rusija i SAD posjeduju 90% svjetskog nuklearnog oružja
NATO, koji uključuje nuklearne sile SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i Francusku, te zemlje koje su domaćin američkog nuklearnog oružja, nastavlja jačati svoje odbrambene kapacitete. Rusija, s najvećim nuklearnim arsenalom na svijetu, zajedno s SAD-om posjeduje oko 90% svjetskog nuklearnog oružja.
Generalni sekretar NATO-a Mark Rutte izjavio je kako Savez ozbiljno shvata nuklearne prijetnje iz Moskve, ali ne želi "nasjedati na rusko zveckanje oružjem".
- Naša strategija odvraćanja je snažna i spremni smo odbraniti se od bilo kakve prijetnje, rekao je Rutte na konferenciji u Bruxellesu.
Osim Rusije, NATO prati i sve veće nuklearne kapacitete Kine, dok se vjeruje da Rusija pruža tehničku podršku Sjevernoj Koreji u razvoju njezinih nuklearnih i balističkih projektila.
Uprkos čestim prijetnjama s ruske strane, Radakin je ocijenio kako je mogućnost direktnog ruskog napada na Ujedinjeno Kraljevstvo ili druge članice NATO-a mala.
- Moskva zna da bi odgovor NATO-a, bilo konvencionalan ili nuklearan, bio ogroman, zaključio je admiral.
- Odvraćanje djeluje, ali mora ostati snažno i prilagođeno rastućim prijetnjama iz Rusije i šire, naglasio je Radakin.
U ovom trenutku, kaže, NATO-ova sposobnost odvraćanja i odbrane ostaje ključni stub sigurnosti u sve nestabilnijem globalnom okruženju.