Pobunjenici ulaze u Damask, snage sigurnosti bježe iz Homsa: Asad traži pomoć Zapada?
Stanovnici sirijskog grada Homsa izvijestili su Reuters da osoblje sigurnosti iz glavnog stožera sigurnosti u gradu napušta svoje položaje i bježi na motociklima. Ova situacija ukazuje na sve složeniju situaciju u Homsu, drugom najvećem sirijskom gradu poslije Damaska, dok pobunjenici jačaju pritisak na ključne dijelove grada.
U trenutku kada se ofenziva pobunjenika sve više približava glavnom gradu Sirije, predsjednik Bašar al-Asad traži način za očuvanje vlasti. Prema izvještaju Bloomberga, Asad ulaže posljednje napore kako bi osigurao svoj opstanak, uključujući diplomatske inicijative prema zapadnim silama, posebice novoizabranom američkom predsjedniku Donaldu Trumpu.
Jedan od prijedloga, prenesen preko Ujedinjenih Arapskih Emirata, uključuje Asadovu spremnost na prekid veza Sirije s militantnim skupinama koje podupire Iran, poput Hezbolaha, pod uvjetom da zapadne sile koriste svoj utjecaj kako bi zaustavile sukobe u zemlji.
U međuvremenu, Asad je naredio svojoj vojsci da se povuče iz određenih područja i usredotoči na obranu Damaska, čime je faktički odustao od kontrole nad velikim dijelom teritorija Sirije.
Assad forces are withdrawing from Homs as reported by Reuters and others today all day pic.twitter.com/5LsOOAZBqK
— Ragıp Soylu (@ragipsoylu) December 7, 2024
Pobunjenici u južnoj Siriji uputili su apel Organizaciji za zabranu hemijskog oružja (OPCW) tražeći pomoć u sigurnom uklanjanju hemijskog oružja koje je navodno proizveo režim predsjednika Bashara al-Asada. Pobunjenici su osudili režim zbog upotrebe hemijskog oružja protiv civila, čime je, kako tvrde, prekršio međunarodne konvencije i humanitarne vrijednosti.
Pozvali su međunarodnu zajednicu da podrži potpuno uklanjanje oružja za masovno uništenje iz Sirije te izrazili spremnost na suradnju s OPCW-om i Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA) kako bi se istražili programi i zalihe takvog oružja.
Nije jasno jesu li pobunjenici u trenutku priopćenja imali kontrolu nad zalihama hemijskog oružja. Višestruke prethodne istrage OPCW-a već su zaključile da je režim Bashara al-Asada odgovoran za nekoliko hemijskih napada tijekom građanskog rata u Siriji.
Britanija je upozorila vladu Sirije da ne koristi hemijsko oružje protiv pobunjeničkih snaga koje zauzimaju teritorije diljem zemlje.
Visoki dužnosnik ministarstva vanjskih poslova Hamish Falconer rekao je da bi bilo kakva uporaba hemijskog oružja od strane sirijskih ili ruskih snaga bila "nedopustiva".
On je govorio na konferenciji Manama Dialogue u Bahreinu, koju je organizirao londonski think tank, Međunarodni institut za strateške studije. Falconer je rekao da Ujedinjeno Kraljevstvo pomno prati najnoviji razvoj događaja i koordinira se s partnerima.
Ponovio je pozive na zaštitu civila kako bi se spriječilo daljnje raseljavanje i ometanje humanitarnog pristupa.
"I dalje sam vrlo zabrinut zbog mogućnosti daljnjih napada velikih razmjera od strane režima ili Rusije", rekao je. "Svaka pomisao na korištenje hemijskog oružja bila bi nedopustiva."