Panika na Floridi: Četiri osobe preminule od bakterije koja jede meso, pojavljuje se u vodi

Najmanje četiri osobe preminule su ove godine na Floridi nakon što su se zarazile rijetkom, ali izuzetno opasnom bakterijom Vibrio vulnificus, saopćile su zdravstvene vlasti ove američke savezne države. Ukupno je zabilježeno najmanje 11 slučajeva infekcije u proteklih nekoliko mjeseci, i to u okruzima Bay, Broward, Hillsborough i St. Johns, koji se nalaze u središnjoj Floridi, regiji popularnoj među turistima i obalnim zajednicama.
Prema riječima Daniela Egana, specijaliste infektologije iz bolnice Orlando Health, bakterija se prirodno pojavljuje u vodi. “U vodama na različitim područjima žive mnoge bakterije. Vibrio vulnificus je bakterija koja voli slanu vodu”, izjavio je Egan. Zdravstvene vlasti zasad nisu objavile više informacija o identitetu preminulih niti okolnostima infekcije.
Vibrio vulnificus rijetko izaziva infekcije – američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) godišnje zaprimaju između 150 i 200 prijava – ali kada se infekcija dogodi, posljedice mogu biti izuzetno ozbiljne. Bakterija može izazvati nekrotizirajući fasciitis, stanje pri kojem tkivo oko otvorene rane počinje brzo odumirati. U brojnim slučajevima nužna je hospitalizacija na intenzivnoj njezi, a ponekad i amputacija dijela tijela.
Smrtnost kod infekcija ovom bakterijom iznosi oko 20 posto, a ako Vibrio vulnificus dospije u krvotok, stopa smrtnosti raste i do 50 posto. Prema dostupnim podacima, smrt često nastupi u roku od 48 sati nakon pojave prvih simptoma. Bakterija se najčešće razvija u toploj, slanoj i bočatoj vodi, odnosno u zonama gdje se slatka voda miješa s morskom.
Stručnjaci upozoravaju da bi se zbog globalnog porasta temperatura područje rasprostranjenosti bakterije moglo dodatno proširiti. Najaktivnija je u toplijim mjesecima, od maja do oktobra, kada su temperature mora najviše. Simptomi infekcije uključuju povraćanje, proljev, povišenu tjelesnu temperaturu, zimicu, ubrzan rad srca i dezorijentaciju. Dok se većina zdravih osoba može oporaviti, posebno su ugrožene osobe sa hroničnim bolestima i oslabljenim imunitetom, uključujući pacijente oboljele od raka.
Broj zaraženih znatno je porastao u posljednjim godinama. Tokom 2024. CDC je zabilježio 82 infekcije i 19 smrtnih ishoda, što je gotovo dvostruko više nego godinu ranije. Taj rast se, prema analizi, povezuje s neuobičajeno velikim brojem kasnosezonskih uragana koji su zahvatili Floridu i jugoistok Sjedinjenih Američkih Država.
Nakon uragana Miltona i Helene, poplavne vode su potisnule toplu slanu vodu dublje u kopno, povećavajući broj osoba koje su došle u kontakt s bakterijom. Znanstvenici upozoravaju da će klimatske promjene dodatno pogoršati ovaj trend, s obzirom na to da topliji okeani omogućavaju formiranje jačih oluja i produžuju sezonu uragana – što su idealni uvjeti za razvoj Vibrio vulnificusa.
Procjene američkog ministarstva poljoprivrede pokazuju da bi trošak liječenja infekcija bakterijama koje se razvijaju u slanoj vodi, uključujući Vibrio vulnificus, mogao narasti na 6,1 milijardu dolara godišnje do 2090. godine, u poređenju sa 2,6 milijardi iz 1995. godine.