Ovo je demokratija? - SAD smijenio pukovnicu sa Grenlanda jer se distancirala izjava J.D. Vancea

Pukovnica američke vojske Susannah Meyers smijenjena je s dužnosti zapovjednice baze Pituffik na Grenlandu nakon što je, kako prenosi BBC, poslala e-mail u kojem se distancira od izjava potpredsjednika SAD-a J. D. Vancea upućenih danskoj vladi.
Komanda svemirskih operacija američke vojske saopćila je da je Meyers razriješena dužnosti zbog „gubitka povjerenja u njenu sposobnost vođenja“. Smjena je uslijedila nakon što je, tokom posjete Grenlandu, Vance optužio Dansku da zanemaruje sigurnost tog područja i ne brine dovoljno o njegovim stanovnicima.
U e-mailu koji je procurio u javnost, a koji je pukovnica uputila osoblju baze, navodi se da "komentari potpredsjednika ne odražavaju stavove baze Pituffik". Glasnogovornik Pentagona Sean Parnell reagirao je putem platforme X, poručivši: „Postupci koji potkopavaju zapovjedni lanac ili podrivaju agendu predsjednika Donalda Trumpa neće se tolerirati.“
Meyers je napisala: „Ne tvrdim da razumijem svu aktuelnu politiku, ali ono što znam jeste da stavovi koje je iznio potpredsjednik Vance ne predstavljaju mišljenje ove baze.“ Svemirske snage SAD-a potvrdile su autentičnost tog e-maila, a jučer je objavljeno da će Meyers biti zamijenjena pukovnikom Shawnom Leejem, koji dolazi s dužnosti komandanta eskadrile na Aljasci.
Ovo nije prvi put da se Grenland našao u fokusu američke politike. Vance je tokom posjete ponovo istakao ideju Donalda Trumpa o „sigurnosnoj potrebi“ da SAD anektira Grenland – teritoriju koja je u autonomiji Danske. No, nakon posjete američke delegacije, danska premijerka Mette Frederiksen i grenlandski lideri uputili su jasan odgovor: „Ne možete anektirati druge zemlje.“
Frederiksen je istakla da Danska jača vojnu prisutnost na Arktiku i predložila dublju saradnju sa SAD-om, ali isključivo kao ravnopravan partner.
Interes SAD-a za Grenland nije nov. Još od Drugog svjetskog rata američka vojska je prisutna na tom otoku, koji ima izuzetnu stratešku vrijednost. „Ako bi Rusija ispalila projektile prema SAD-u, najkraći put vodio bi preko Sjevernog pola i Grenlanda,“ izjavio je za BBC prof. Marc Jacobsen s Kraljevskog danskog vojnog učilišta. Upravo zato, dodaje, baza Pituffik ima ključnu ulogu u američkoj obrambenoj strategiji.
Grenland je pod danskom upravom već tri stoljeća, ali težnje za neovisnošću su sve izraženije. Iako je ideja o pridruživanju SAD-u uglavnom nepopularna, sve više političkih opcija na otoku zagovara referendum o potpunoj nezavisnosti – što je pravo koje imaju od 2009. godine.